EkonomiGündem

Milyonlarca Kişiye Müjde ! Resmen Duyuruldu: 3 Ay Ertelendi

Resmi Gazete'de çok önemli bir karar yayımlandı. Buna göre corona virüsü salgınından zarar gören esnaf ve sanatkarların kredi borçları 3 ay ertelenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile Resmi Gazete’de çok önemli bir karar yayımlandı.

Bu karara göre corona virüsü salgını nedeniyle iş yerleri zarar gören Türkiye genelinde bulunan esnaf ve sanatkarların Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefaret Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarların kullandığı düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

3 AY ERTELEME KARARI

Söz konusu karara göre, korona virüs salgını nedeniyle işleri ve ya işletmesi zarar görenlerin, TESKOMB’a bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan bankadan, 31 Mart 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları düşük faizli kredilerden doğan borçlarından, 1 Nisan-30 Haziran 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak olan kredi borçları, vadesinde/taksit vadesinde/hesap devresinde ilgili mevzuatına göre tahakkuk ettirilmek suretiyle vade tarihinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelenecek.

TAAHHÜT ALINACAK

Kararda, kredi itfa tablosu doğrultusunda, kalan tüm taksitler öteleneceği ve karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan taahhüt alınacak. Buna göre işverenler erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhüt verecek.

Personel çıkardığı tespit edilen işverenler ise erteleme kapsamından çıkartılacak. Ayrıca borçları ertelenmiş olan esnaf ve sanatkarlara, talepleri halinde banka tarafından erteleme süresince de düşük faizli kredi açılabilecek ve erteleme kapsamında borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir