Ekonomi

Milyonlarca Kişiye Para İadesi Yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onaylaması sonrasında Resmi Gazete'nin dünkü sayısında özel okullarda KDV indirimine ilişkin karar yayımlandı. Bu konu hakkında Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal ve Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı İbrahim Taşel bir açıklama yaptı ve KDV indiriminin Eylül ayı içinde velilere geri iade edileceğini belirtti.

Resmi Gazete’de yayımlanan karar göre tüm eğitim ve öğretim hizmetlerinde KDV oranı yüzde 8’den 1’e indirildi. Bu doğrultuda özel okullarda yapılan yüzde 7’lik KDV indirimi için ücretlerin, Eylül ayı içerisinde iade edileceği belirtildi. Yapılan KDV indirimi, özel eğitim kurumu ücretlerinde de indirim anlamına geliyor. Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal ve Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı İbrahim Taşel bir açıklama yaptı ve bu kararın velileri ilgilendirdiğini belirterek, düzenleme için ayrıca teşekkür etti.

YENİ FATURA KESİLECEK

Nurullah Dal, bu kararın veliler için büyük bir destek olduğunu ifade ederek, aynı zamanda hem velilerin hem de okulların lehine bir karar olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Yüzde 8’den yüzde 1’e indirilen vergi oranı velilerin, dolayısıyla da okulların lehine bir düzenleme oldu. Okulların belirlediği ücretler, KDV’si içinde ücretlerdir. Örneğin 30 bin liralık bir ödemenin içinde 2 bin 400 lira KDV vardı. Şimdi yeni KDV 300 TL oldu. Yani bu yıl için 30 bin lira ödeme yapan bir veli bu ücretin 2 bin 100 lirasını okuldan geri alacak. Veliler, ne kadar ücret ödemesi yaptıysalar eylül ayı içinde okullardan yüzde 7’lik ücret iadesi isteyebilirler. Peşin ödemelerde böyleyken taksitli ödemelerde ise okullar yüzde 7’lik indirimi son taksitten düşebilirler. Taksitli ödeme yapan veliler eylül ayı içerisinde okullarla görüşüp anlaşmaya varabilirler. Bunun yanı sıra ‘fatura kestim’ diyen okullar faturalarını iptal ederek eylül itibariyle yeni fatura kesecekler”

İADE ALABİLECEKLER

Bunun yanı sıra İbrahim Taşel de açıklama yaptı. Taşel açıklamalarında bu kararın milyonlarca kişiyi olumlu olarak etkileyeceğini vurguladı ve şöyle devam etti:

“Tüm yılı kapsayan bu yüzde 7’lik indirim, devletin kendine aldığı paydan feragat etmesi anlamına geliyor. Bu destekleyici adım için çok teşekkür ediyoruz. Bu indirim sadece eğitim-öğretim yaşamındaki özel okullar için değil; özel üniversiteler, kreşler, kurslar için de geçerli olduğu için milyonlarca kişiyi olumlu etkileyen bir karar. Velilerimiz peşin ödemelerde yüzde 1 oranında KDV ödeyecek ya da önceden ödediyse yüzde 7’lik KDV iadesini okullardan alabilecek. Taksitle ödeme yapanlar da aynı şekilde, yüzde 7’lik KDV indirimi ne kadar ise okullardan iade alabilecekler. Velilerimize avantaj sağlayan bu uygulamadan son derece memnunuz”

İlgili Makaleler