Ekonomi

Milyonlarca Kişiye Sevindiren Haber ! Maaşlara Ek 361 Lira Ödeme Bekleniyor

Temmuz ayına yaklaşılırken milyonlarca kişi yapılacak olan olan zamları araştırıyor. Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan başvurunun kabul edilmesi durumunda emekli maaşlarına 361 lira ek ödeme yapılacak. Bu bağlamda yüzde 10'a varan zam yapılacak.

Türkiye’deki emekli vatandaşlarımıza Temmuz ayında zam yapılacak. Bunun yanı sıra emekli vatandaşlara her ay ek ödeme yapılmaktadır. Bu bağlamda ek ödemelerin yüzde 4 oranından yüzde 8 veya yüzde 10 oranına çıkması talep ediliyor. Bu konudaki talep kabul edilirse emekli vatandaşların maaşlarında artış yaşanacak.

EK ÖDEME ORANI YÜZDE 10 OLARAK TALEP EDİLİYOR

Ocak ayında emekli maaşı alan vatandaşlarımızın maaşları yükselmişti ayrıca promosyon zammı alma imkanları da olmuştu. 650 bin emeklinin maaşları yani en düşük emekli maaşı 1500 lira oldu. Şimdi ise ek ödemelerin arttırılması talep ediliyor. Emekliler her ay verilen yüzde 4 oranındaki ek ödemelerin yüzde 8 veya 10 oranına çıkarılması isteniyor.

Emekli maaşlarına talep edilen artış yaşanırsa emekli gelirlerin de 361 liraya kadar artacak. En yüksek ödeme de 602 lira olacak. Türkiye Emekliler Derneği tarafından konu hakkında bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada alışanlara asgari geçim indirimi olarak 220 ile 375 lira arasında ödeme yapıldığı ifade edilerek emekliler için de vergi iadesinin yerine ek ödeme oranının yüzde 8 ila 10’a yükseltilmesi talep edildi.

EK ÖDEME ARTIŞI

Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan talep kabul edilirse emeklilere ek ödeme tutarlarında önemli miktarda artışlar meydana gelecek. Yüzde 10 oranının kabul edilmesi durumunda SSK ve BAĞ-KUR emeklisi olan vatandaşların maaşlarında artış yaşanacak ve SSK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşların en yüksek ek ödemesi ise 241,15 liradan 602 liraya yükselecek.

Emekli maaşı 2 bin lira olan vatandaşların ise 80 lira ek ödeme yerine 200 lira ek ödeme toplamda ise 2.200 lira emekli maaşı alacaklar. 3 bin lira emekli maaşı alan vatandaşların ise 120 lira ek ödeme yerine 300 lira ek ödeme alacaklar. Toplamda ise 3.300 lira maaş alacaklar.

İlgili Makaleler