Ekonomi

Milyonlarca Kişiye Verilen O Ödemenin Süresi Uzatıldı

Corona virüsü salgını kapsamında Kısa Çalışma Ödeneği devreye alındı. Bu ödeme hakkında çeşitli araştırmalar yapılırken bu ödemelerin ne kadar uzatıldığı merak konusu oldu. Peki hak sahipleri ne zamana kadar bu ödemeden yararlanabilecek?

Corona virüsü salgını kapsamında kısa çalışma ödeneği devreye alındı. Kısa zaman önce bu konu hakkında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk önemli bir açıklama yapmıştı. Bakan Selçuk açıklamalarında bu ödemelerin ne zamana kadar yapılacağını belirtmişti.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR UZATILDI?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bu ödeme süresinin uzatıldığını belirtmişti. Bakan Selçuk açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Normalleşme sürecinde istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanımız ile çalışan ve işverenlerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Fesih Kısıtı, Nakdi Ücret Desteği ve mevcut faydalananlar için Kısa Çalışma Ödeneği’ni 1 ay süreyle uzatıyoruz.”

Corona virüsü salgını nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) kısa çalışma başvurusunda bulunmuş ve bu uygulamadan yararlanmış olan işyerlerinde kısa çalışma süresi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tensipleriyle 31 Temmuz 2020 tarihli ve 2810 sayılı Karar ile bir ay daha uzatıldı.

Bu süre uzatmasından yararlanabilmek için iş verenlerden yeni başvuru alınmayacağı gibi 29 Haziran 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile uzatılan bir aylık süreden başlamak üzere bu haktan yararlanabileceklerdir.

Bununla birlikte, normal faaliyetine başladığı için 1 aylık uzatmadan faydalanmak istemeyen veya daha önce uygulanan çalışılmayan süreleri azaltmak isteyen işverenlerimizin bu durumu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerimiz ile Hizmet Merkezlerimize bildirmeleri gerekiyor.

İlgili Makaleler