Ekonomi

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren POS cihazı açıklaması geldi! Bankalardan cevap bekleniyor

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren Pos cihazı açıklaması Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den geldi. Palandöken yaptığı açıklama sonrasında bankalardan cevap beklendiğini duyurdu.

Bankaların esnaflara belli ücret karşılığında tahsis ettiği pos cihazları ve ödemeleri hakkında Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken açıklama yaptı. Palandöken bankalara esnaflar adına çağrı yaptı.

BANKALARA ÇAĞRI YAPILDI

Koronavirüs sürecin nakit para sıkıntısı çeken esnafın bir de POS komisyon oranları, cihazın bakım ücretleri gibi kalemlerden dolayı sıkıntı çektiğini dile getiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, POS cihazlarından alınacak ödemelerde indirim yapılması çağrısında bulunuldu.

AYAKTA KALMAK İMKANSIZ OLDU

Türkiye’de 1,6 milyon POS cihazının bulunduğunu açıklayan Palandöken, Kovid-19 salgını tedbirleri gereği temastan kaçınmanın ve nakit kazancın azalmasının etkisiyle kartla temassız ödeme yapanların sayısının katlanarak büyüdüğünü dile getirerek, cihazın olmadığı iş yerinin ayakta kalmasını imkansız hale getirdiğini ifade etti.

BANKALARDAN CEVAP BEKLENİYOR

Öte yandan bankalara çağrı yapan Palandöen, “Bu cihazların bakım ücreti, kullanım ücreti, iletişim ücreti, komisyon oranları gibi birçok ödemesi de mevcut. Esnafımız zaten pandemide yeteri kadar zor bir süreçten geçmişken, kapalı oldukları dönemde kullanım yapılmamasına rağmen bu ücretlerin geriye dönük ödemelerini talep eden bankalar var. Bankalar, bu yıl POS cihazı komisyonlarından feragat etmeli. POS cihazlarının komisyon, bakım, kullanım ücretleri gibi kalemlerinden vazgeçmesi veya dişe dokunur bir indirime gitmesi gereken bankaların geriye dönük ücret talep etmesi kabul edilemez.” dedi.

İlgili Makaleler