Kamu Haberleri

Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor ! Torba Yasadan Asgari Ücret Düzenlemesi Çıktı

Türkiye Büyük Millet Meclisine torba yasa teklifi sunuldu. Ayrıca AK Parti'li Mehmet Muş torba yasa düzenlemeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Buna göre torba yasadan milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücret düzenlemesi çıktı.

Hazırlanan torba yasa Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunuldu. Bu teklif kapsamında çeşitli düzenlemeler gündeme geldi. Bu düzenlemeler kapsamında milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücret düzenlemesi çıktı.

KOBİ’lerin desteklenmesi için kredi garanti kuruluşlarına sağlanan kaynağın 35 milyar liraya çıkarılması, illegal bahis ve şans oyunlarının katalog suçlar kapsamına alınmasını da içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Teklif ayrıca gazilere ikinci maaş bağlanmasını, doğal afetlerde doğal gaz ve elektrik borçlarının ertelenmesi bidi düzenlemeler yer alıyor.

Bunun yanı sıra asgari ücret düzenlemesinin detaylarını kamuilanlari.com olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz.

ASGARİ ÜCRET DÜZENLEMESİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan kanun teklifi kapsamında Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenen geçici maddeyle, 2020 yılında istihdamı desteklemek için iş gücü maliyetlerini azaltmak üzere destek verilecek.

Buna göre; 2020’nin tamamında sektör ayrımı yapılmaksızın finansmanı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak şekilde, işverenlere, ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilerek günlük 2,50 lira, aylık 75 lira asgariücret desteği sağlanacak.

Asgari Ücret Düzenlemesi
AsgariÜcret Düzenlemesi

256 LİRA OLARAK ESAS ALINACAK

Bunun yanı sıra torba yasada belirtilen asgari ücret düzenlemesi kapsamında prime esas günlük kazanç tutarı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu hükümleri uyarınca toplu iş sözleşmesine tabi özel sektör işverenlerine ait işyerleri için 256 lira olarak esas alınacak.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir