Ekonomi

Milyonlarca Kredi Kartı Kullanıcısına Sevindiren Haber Verildi

Bir vatandaş yıllardır kullandığı kredi kartından aidat alan ve talebine rağmen iadeye etmeyen bankayı dava etti. Mahkemeden ise kredi kartı kullanıcılarına sevindiren haber geldi. Bu doğrultuda banka tüketiciyle müzakere etmeden kart aidatı alamayacağı gibi tüketiciler müzakeresiz kesilen aidatları geri alabilecek.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz önemli açıklamalarda bulundu ve kredi kartı aidatını almak için hakem heyetine başvuruda bulunan bir tüketicinin, heyet tarafından haksız karşılandığını, ardından da Tüketici Mahkemesi’ne giderek itirazda bulunduğunu belirtti. Gündüz açıklamalarının devamında kredi kartı aidatına karşı açılan davada emsal kararın çıktığını belirtti ve tüketicinin yıllardır kullandığı kredi kartına aidat ücreti tahsil eden ve talebine rağmen iade etmeyen bankaya karşı dava açarak, milyonlarca kredi kartı kullanıcısını ilgilendiren emsal bir karar çıktığını vurguladı. Ayrıca açıklamalarında bankanın tüketiciyle müzakere etmeden kart aidatı alamayacağını belirten Gündüz tüketicilerin müzakeresiz kesilen aidatları geri alabileceğini vurguladı.

“TÜKETİCİ PARASINI TALEP ETMELİ”

Neşet Gündüz açıklamalarının devamında mahkemenin tüketiciyle müzakere edildiği ispatlanmadan kart üyelik ücreti alınmasının haksız şart olacağına hükmettiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Mahkeme, bankaların kart ücreti için dayanak gösterdiği BDDK düzenlemesinin tüketici mahkemelerini bağlamayacağını da hüküm altına alarak, Yargıtay kararı uyarınca sadece zorunlu masrafların tüketiciden istenebileceğini, ancak kart üyelik ücretinin zorunlu masraf olmadığını kararlaştırdı. BDDK yönetmeliğinde yer alan, ‘kredi aidatı alınabileceğine’ dair husus bu karar sonrası artık tüketiciler açısından bağlayıcı değildir. Kendileriyle müzakere edilmeden kartlarından ücret kesilen her tüketici parasını geri talep etmeli.”

“AİDATIN ALINMASI YASAL HALE GELEBİLİR”

Açıklamalarının devamında aidat kesilen vatandaşları bu kararı emsal göstererek Tüketici Hakem Heyetlerine başvurması gerektiği konusunda uyarı yapan Neşet Gündüz şöyle devam etti:

“Karar aynı zamanda Tüketici Hakem Heyetlerine güçlü bir emsal oluşturuyor. Kararda ayrıca, kredi kartı aidatının banka ve müşteri arasında karşılıklı müzakere edilerek mutabakat sağlanırsa alınabileceğine de dikkat çekilmiş. Aidat, kabusu artık bitmiştir. Sadece banka, tüketiciye aidatsız kart sunar ve bunun yanı sıra da aidatlı kart kullandırmak için müzakere edip müşterinin onayını alırsa, aidatın alınması yasal hale gelebilir”

İlgili Makaleler