Eğitim

Milyonlarca Öğrenci ve Veliyi İlgilendiriyor ! MEB Okulların Açılması İçin 4 Senaryoyu Açıkladı

Vaka artışlarının yeniden başlaması ve günlük vaka sayımızın yeniden binin üzerine çıkması nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. MEB tarafından okulların açılmasına ilişkin 4 ayrı senaryo açıklandı.

Yeni vaka sayılarının yeniden tırmanışa geçmesi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Günlük corona virüsü vaka sayımız yeniden binin üzerine çıktı. Bu doğrultuda okulların açılması için MEB taraıfnan senaryolar belirlendi.

Sözcü’den Sultan Uçar’ın aktardıklarına göre 2019-2020’de ilkokul birinci sınıfa başlayan ve pandemi nedeniyle yarım dönem okula gitmek zorunda kalan 1,1 milyon öğrenci ile yine bu yıl okula başlayacak olan çağ nüfusuna göre 1,2 milyon öğrenci için planlama yapıldı. Bu plan doğrultusunda öğrencilerin okuma yazmayı öğrenmesi veya bildiğini unutmaması için öncelikli olması sağlanacak. Ayrıca LGS’ye girecek 8’inci sınıflar ve YKS’ye girecek 12’nci sınıfların da öncelikli olması düşünülüyor.

MEB TARAFINDAN AÇIKLANAN SENARYOLAR

Tüm bunların yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan dört ayrı senaryo ise şöyle oldu:

1. Okulların öncelikle tüm çocuklar için sosyal mesafe korunarak, ortak kullanım alanları ve dersliklerde metrekare hesabıyla oturma düzenleri planlanarak, sınıflarda öğrenci sayısı seyreltilerek 18 milyon öğrenci için açılması planlanıyor.

2. Bilim Kurulu’nun pandeminin seyrine göre alacağı kararla, tüm çocuklar için açılma şansı kalmazsa okullar yarı zamanlı açılabilir.

3. Okullar salgının ağır seyrettiği bazı şehirlerde açılmaz iken salgın sürecini daha hafif atlatan şehirlerde, il dışı seyahat kısıtlaması ile birlikte açılabilir. Okulların açılmayacağı şehirlerde telafi eğitimleri yapılacak.

4. Eylül ve Ekim’de olası ikinci dalga salgına karşı 2020-2021 Eğitim/Öğretim yılında kısmi veya tamamen uzaktan eğitime geçişle ilgili teknolojik altyapı çalışmaları tamamlandı.

İlgili Makaleler