Eğitim

Milyonlarca öğrenciye müjde! e-Devlet üzerinden alınacak

Üniversite öğrencileri çok sevindirecek bir gelişme meydana geldi. Daha önce öğrenci işlerinden transkript belgelerini (not dökümü belgesi) alan öğrenciler, artık e-Devlet sistemi üzerinden belgeleri alabilecekler.

Türkiye’de üniversite öğrencileri transkript belgelerini (not dökümü belgesi) okullarının öğrenci işlerinden alıyorlar. Ancak her zaman okula gitme imkanı olmayan öğrenciler kimi zaman bu durum nedeniyle zor durumda kalabiliyorlar. Neyse ki YÖK öğrenci transkript belgelerinin e-Devlet sistemi üzerinden alınabilmesi için çalışma başlattı.

Bir ay içerisinde tamamlanması isteniyor

Türkçe ve İngilizce olarak belgelerin verilmesi için yapılan çalışmada bazı üniversitelerin transkript örnekleri incelenip üniversiteler ile danışılarak taslak bir transkript belgesi oluşturuldu. Belgeler üniversitelere gönderilerek yetkililerin görüşleri alındı. Ayrıca YÖK’ün e-devlet “e-transkript belgesi” nin verilebilmesi için gerekli bütün veri girişlerinin bir ay içerisinde tamamlanması hususunda üniversitelere yazı yolladı.

Öğrencilerin ücretsiz olarak sağlayacağı transklipt belgesi aynı zamanda üniversitelerin kırtasiye giderlerinden tasarruf etmesini sağlayacak. Personel ve iş yükünde de bir azalma bekleniyor. Dijital belge ile sahte transkript belgelerinin çıkarılmasının da önüne geçilmiş olacak.

İlgili Makaleler