Genel

Milyonları ilgilendiriyor! Merkez Bankası sene sonu enflasyon ve dolar beklentilerini güncelledi! Memur ve emekli maaşı zamları için yeni formüller ortaya çıktı!

Eylül 2021 tarihinde yükselişe geçen ve piyasalar üzerinde bir anda şok etkisi yaratan dolar kuru, aralık ayının ortasına kadar yükselişini sürdürdü. Kendisi ile birlikte diğer döviz kurlarını ve altın fiyatlarını da yükselten dolar kuru, bu çerçevede enflasyonun da hızlı bir şekilde yükselmesine sebep oldu. Bu durum 2022 yılının başında yüksek oranlı maaş zamlarının açıklanmasına yol açarken sene sonuna doğru yaklaşılırken halen artmaya devam eden enflasyon hem tüketicileri hem de ülke ekonomisini zora soktu.

Maaş zamlarının yükselen enflasyon karşısında yetersiz kalması ile birlikte gözlerini ocak ayı zamlarına çeviren tüketiciler yetkililerden gelecek olan açıklamaları heyecan ile beklerken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan ipucu niteliğinde bir enflasyon tahmini açıklaması geldi.

MERKEZ BANKASI’NDAN ENFLASYON TAHMİNLERİ AÇIKLAMASI!

Her ay olduğu gibi bu ay da Piyasa Katılımcıları Anketi düzenleyen ve sene sonuna ilişkin enflasyon tahminlerini yayınlayan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, kamuoyunu bilgilendirdi. Düzenlenen anketin sonuçlarına göre 2022 yılı enflasyon tahmini yüzde 67,78’den yüzde 68,06’ya yükseldi.

Düzenlemiş olduğu kasım ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarında katılımcıların 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon tahminlerine de yer veren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, TÜFE’nin yüzde 10,24 ihtimal ile yüzde 27- 33,99 aralığında, yüzde 58,49 ihtimal ile yüzde 34- 40,99 aralığında, yüzde 18,31 ihtimal ile ise yüzde 41- 47,99 aralığında yükseleceğine işaret etti.

SENE SONU DOLAR KURU BEKLENTİSİ GÜNCELLENDİ!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kasım ayı içerisinde düzenlemiş olduğu Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarında, dolar kuru beklentisine de yer verdi. Daha önce 19,82 TL olarak tahmin edilen sene sonu dolar kuru seviyesi, bu ay 19,54 TL seviyesine geriledi. Aynı anketin sonuçlarında 12 ay sonrasına ilişkin dolar kuru beklentisine de yer veren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, 2023 Aralık ayının sonunda doların 23,35 TL seviyesinde olacağına işaret etti. Bu tahmin bir önceki ay 23,61 TL olarak duyurulmuştu.

İlgili Makaleler