Kamu Haberleri

MSB yılbaşından buyana etkisiz hale getirilen terörist sayısını açıkladı!

Milli Savunma Bakanlığı, 2020 yılı başından bu yana terör örgütüne yönelik yapılan başarılı operasyonlarda etkisiz hale getirilen terörist sayısını açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) terör örgütüne yönelik düzenlenen başarılı operasyonlar neticesinde 128’i Eylül ayı içerisinde olmak üzere 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren 953 terörist etkisiz hale getirildi.

Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe operasyonları sonucunda; bugüne kadar 347 adet çeşitli cins/çapta silah ve bu silahlara ait 133.000 mühimmat ele geçirildi, 703 adet mayın/EYP tespit ve imha edildi, 823 adet mağara/sığınak kullanılamaz hale getirildi.

MSB Basın Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Deniz Yarbay Aktop, son dönemde güvenlik güçlerine teslim olan ve örgütten kaçan teröristlerin sayısında artış olduğunun görüldüğünü aktardı.

HUDUT GÜVENLİĞİ

Son bir ay içerisinde hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde 103 bin paket sigara, 75 kilogram uyuşturucu, 131 bin adet hap, 652 adet cep telefonu ve 10 adet silah ele geçirildiği bilgisi paylaşıldı.

01 Ocak 2020 tarihinden itibaren 30 binden fazla yasadışı hudut geçiş teşebbüsü olayına müdahale edildi. Hudutlarda alınan tedbirlerin artırılması sonucunda yasadışı hudut geçiş teşebbüsünde bulunan yaklaşık 60 bin şahıs yakalandı, 362 bin şahıs hududu geçmeden engellendi. Bu şahıslardan 151’inin terör örgütü üyesi olduğu tespit edildi.

KARARLILIKLA DEVAM EDECEK

Aktop, TSK tarafından Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekat alanlarında Suriyelilerin huzur ve güvenliğinin sağlanması, hudutların emniyetinin sürdürülmesi maksadıyla faaliyetlerin büyük bir özveri ve kararlılıkla devam ettiğine dikkati çekti.

İDLİP SORUNU

Özellikle İdlib sorununun barışçıl yollarla çözümüne yönelik olarak Soçi Mutabakatı ve İdlib’de sağlanan ateşkesin devamına yönelik Moskova Mutabakatı kapsamında Türkiye ve Rusya Federasyonu arasında koordineli çalışmalar devam ettiğini anlatan Aktop, “İdlib’de karşılıklı mutabakatlardan doğan tüm sorumluluklarımızı garantör ülke olarak yerine getirmeye kararlılıkla devam etmekteyiz. İdlib’de meydana gelebilecek bir çatışma ortamının tetikleyeceği mülteci akışının, sadece bizim sınırlarımıza değil, Avrupa’ya da sirayet edebileceğine dikkat çekmek istiyoruz” dedi.

20 BİN 312 PERSONEL İHRAÇ EDİLDİ

FETÖ ile mücadele kapsamında yürütülen soruşturmalarla ilgili şu bilgiler verildi:

“15 Temmuz 2016’dan bugüne kadar toplam 20 bin 312 personel ihraç edildi, 3798 personel hakkında ise, adli ve idari süreç devam etmektedir.”

İlgili Makaleler