GündemKamu Haberleri

Mutasyona uğrayan yeni koronavirüs çocuklarda bile çok etkili!

Koronavirüs yaz ayından kışa geçerken mutasyona uğradı. İlk olarak İngiltere’de ortaya çıktı ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 34 ülkeye yayıldı. Mutasyona uğramış diğer adıyla mutant Covid-19 virüsü, normal korona virüsüne göre hem bulaşıcılığı çok hızlı hem de etkileri çok daha büyük. Koronavirüs genellikle yaşlı ve kronik hastalığı olanları daha fazla etkilerken, bu yeni mutasyonlu virüs çocuklarda bile çok etkili… Konu ile ilgili açıklama yapan Kalp Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bengi Başer, “Bu mutasyon can sıkacak gibi duruyor” dedi.

İngiltere’de, mutasyonlu virüs yüzünden yoğun bakıma alınan çocuk sayısında ciddi oranlarda artış meydana gelmeye başladı. Buda durumun ne kadar korkunç olduğunu anlamamıza yetiyor. Bu virüsün özellikle küçük çocuklarda etkisi çok daha yüksek. İngiltere’de 5 yaş ve altındaki çocukların hastane yatış sayılarının arttığına dikkat çeken Bengi Başer ‘’ Ayrıca 6-17 arası çocuklarda da sayılar yükseldi. Okullardaki yaygın temas mı, yoksa yeni varyanta mı bağlı olduğu tartışılıyor” dedi.

TÜRKİYE’DE MUTASYONLU VİRÜS

Mutasyona uğramış virüs, Türkiye’de 15 kişide görüldüğü, ilk olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Türkiye’de mutant virüsü tespit edilen kişilerin, aynen koronavirüs salgını sürecinin başında olduğu gibi öğrenci yurtlarında 14 gün karantina altında tutulacaklar… Bakan Koca, Türkiye’de durumun kontrol altında tutulduğunu “İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiş ve kontrol altına alınmıştır. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur” ifadeleri ile dile getirmişti.

MUSTASYONA UĞRAYAN KORONAVİRÜS NE KADAR ETKİLİ?

Tüm virüsler gibi, koronavirüs de bir şekil değiştiricidir. Bazı genetik değişiklikler önemsizdir, ancak bazıları ona bir avantaj sağlayabilir. Covid-19 virüsü de mutasyona uğradı ve bu mutasyon kendisine normalinden yüzde 70 daha bulaşıcı özelliği kazandırdı. Virüsün Londra ve çevresine hızla yayıldığını gerekçe gösteren Başbakan Boris Johnson, Mart ayından bu yana ülkenin en katı tecritini uyguladı. “Virüs saldırı yöntemini değiştirdiğinde, savunma yöntemimizi değiştirmeliyiz” dedi.

Güney Afrika’da virüsün benzer bir versiyonu ortaya çıktı, onu tespit eden bilim adamlarına göre İngiliz varyantında görülen mutasyonlardan birini paylaşıyor. Bu virüs, Kasım ortasından bu yana Güney Afrika’da genetik sekansları analiz edilen örneklerin% 90’ına kadarında bulundu.

Bilim adamları bu varyantlar için endişeleniyorlar ancak bunlara şaşırmadılar. Araştırmacılar, dünya çapında seksek koronavirüsün genetik materyalinde binlerce küçük değişiklik kaydetti. Bu değişiklikler Korona virüsünü hem bulaşıcılığı yönünden hem de insanlarda ki etkileri yönünden çok daha güçlü yaptı. Yeni çıkan korona aşılarının mevcut Covid-19 RNA’sına uyarlı şekilde yapılmış olmasından dolayı, mutasyonlu koronavirüse ne kadar etki edeceği ise henüz tam olarak kestirilemiyor. Ancak bazı uzmanlar, virüsün mevcut aşıları iktidarsız hale getirecek kadar gelişmesinin aylar değil yıllar alacağını söyleyerek ihtiyatlı olunmasını istedi.

Bloom, “Hiç kimse, tüm bağışıklığı ve antikorları birdenbire işe yaramaz hale getiren tek bir felaket mutasyon olacağından endişelenmemelidir. Bu, birkaç yılın zaman ölçeğinde meydana gelen ve birden çok viral mutasyonun birikmesini gerektiren bir süreç olacak. Açma-kapama düğmesi gibi olmayacak’’ dedi.

Bilimsel nüans, İngiltere’nin komşuları için çok az önemliydi. Varyantı taşıyan potansiyel yolcu akışından endişe duyan Hollanda, İngiltere’den uçuşları Pazar gününden 1 Ocak’a kadar askıya alacağını söyledi.

“BU MUTASYON CAN SIKACAK GİBİ DURUYOR”

Başer, “Bengi hocam iyi haber şimdilik çocuk yoğun bakım sayıları stabilize. Çocuk yoğun bakım derneği bugün bildirdi. Ağır vaka artışı henüz yokmuş ümit ederim böyle devam eder” diyen ABD’de Pediatrik Yoğun Bakım uzmanı olarak görev yapan Yonca Bulut’a ise, şu ifadelerle cevap verdi:

“Yonca hocam evet Allah’tan öyle… İtalya, varyant bizde de saptandı ama okullar kapalı olduğu için vaka sayılarımız daha az açıklamasını yaptı. Bakalım yeni suş mu, okuldaki temas mı suçlu? Ama bu mutasyon can sıkacak gibi duruyor ve Çin, Avustralya da dahil görüldü kısa sürede.”

İlgili Makaleler