Gündem

Mutasyonlu virüs hızla yayılırken normalleşme kararı alınmasına tepki!

İYİ Parti Isparta Milletvekili AYLİN CESUR, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni mutasyonlu virüs konusunda mecliste çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Daha bulaşıcı ve daha ölümcül olan İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya varyantlarının Türkiye’de hızlı yayılma ihtimalinin altını çizerek normalleşme sürecine girmemize tepki gösterdi.  Konu hakkında mecliste açıklamalarda bulunan İYİ Partili Aylin, şu  bilgilendirmelerde bulundu;

ÇEŞİT ÇEŞİT VARYANTLAR

Şimdi, salgın, bugün yeni bir boyut kazandı; bir mutasyon, mutantlara karşı karşıyayız. Nedir bu mutant? Virüs mutasyona uğradı. Tüm Dünya daha bulaşıcı olduğu söylenen İngiliz varyantı ve Güney Afrika varyantı ile karşı karşıya… Üstelik aşılarda bu varyantlı virüslere karşı çok etkili değil. Birde Brezilya varyantı var. Varyantlar çeşit çeşit ve siz yine destek vermeyerek, yayılırken ve hızlı yayılma ihtimali de varken erkenden normalleştiniz. Biz bugün bunu en kötü yöneten ülkeyiz… Hani, destek vermeyip açılıyorsunuz ya o da yarım yamalak.

TÜRKİYE’DE VAKA ARTIŞLARI

Şimdi, en son, Sağlık Bakanı 10 Şubatta 3.758 testte 416 mutant varyant tespit ettiğini söylemişti. Yirmi gün geçti hâlâ bir açıklama yok, yeni açıklama yok ama açıklanan, daha doğrusu belli olan bir şey var kongre yaptığınız, gittiğiniz iller kıpkırmızı, kırmızıya boyuyorsunuz Türkiye’yi ve Karadeniz alarm veriyor. İngiliz varyantı maske filan dinlemiyor o sebeple Almanya toplu taşımada N95 tipi maskeleri zorunlu hâle getirdi. Biz omuzlara çıkarak, davullu zurnalı kongreler yaparak bunun sonucunda ne kadar bulaşıcılık artıyor, dünyada böyle bir yayılma olmadığı için hani bunu örnek veremiyoruz “Dünyada bakın bunun yayılıcılığı şu kadar.” diye. Ama biz sayenizde bir süre daha geçtikten sonra bununla ilgili bilimsel yayınları da yapacağız. Burada vaktim yok, göstereceğim ama anlatamayacağım. Her hafta boyunca…

AK Parti Kongrelerin Yapıldığı İllerde Vaka Artışı

Türkiye’deki ilk 10 var, hemen bunların yanlarında kongre tarihleri var AK PARTİ’nin yaptığı, ilk 10 ilde bunun bulaşıcılık, kuluçka süresiyle doğru orantılı olarak artış var. Yani bunun için çok büyük ilim adamı, dâhi falan olmaya da gerek yok. Yani yok mu Bakanlığınız bünyesinde bunların hesabını yapıp da çıkıp da kendi partinize ya da bunu yapanlara gerekli cezaları kesecek? Ben geçen gün utandım, çok utandım, çok değerli jandarma askerlerimiz çıkmışlar dağın başında -sosyal medya hesabımdan paylaştığım bir video- çok yaşlı teyzeme ceza kesmeye kalkıyorlar, anlatıyorlar “Evine git.” diye, diyor ki: “Kuzular çok meliyordu mecbur kaldım.”

2 SENE DAHA RİSK DEVAM EDECEK

Ya, bir yanda bunlar var, bir yanda da bunlar var. Şimdi, bunlar varken diğerlerinin olması tam olarak maalesef bir hukuksuzluk, hukukun üstünlüğü yerine “hukukun ayrıştırmacılığı” kavramını Türkiye’ye getirdiniz, üstünlerin hukukuna getirdiniz. Biz bunu kabul etmiyoruz ve dünyada başka yerlere baktığımız zaman “Şimdi, aşı var, aşıyla biz bunu geçebiliriz.” diyorsunuz belki. Onu da hemen söyleyelim: Şimdi, 189 bin doz aşı yapılmış günde ortalama, ilk günden beri bugüne. Ne kadar sürüyor biliyor musunuz? Bir yıl on ay. Eğer aşıyı bulabilirseniz, vadedilen aşı gelirse ve vatandaşlar bu hızla aşılanabilirse bir yıl on ay. Yani siz en az iki sene daha bu işte risk altındasınız, vatandaş risk altında. Derhâl önlemleri almalı ve mutasyona karşı uyarmalısınız. Onun yerine, normalleşme kararları alıyorsunuz, normalleşme elbette olmalı, tabii ki olacak ki vatandaşımız artık aç ve vatandaş sesini çıkarıyor “Bir an önce açın dükkânları.” diye. Haklı ama bizim söylediğimiz şu: Siz devletsiniz, sosyal devletsiniz.

Derhâl vatandaşı iki hafta kapatacaksınız, R0’ları hesaplayacaksınız bölgesel yüksek riskli vesaire bilmem ne çeşitli şekillerde dün açıkladınız, hesapladınız ama bu şekilde olmuyor. Bilimsel olacak, R0’larla olacak. İllerden illere geçişi engelleyeceksiniz ve israfa, köprülere, geçilmeyen köprülere, hastanelere, havaalanlarına verdiğiniz parayı vatandaşa ayıracaksınız. Bunun yolu bu değerli arkadaşlar. Yoksa siz de biz de vatandaşlarımızı, yakınlarımızı kaybetmeye ve siz bu işi elinize yüzünüze bulaştırmaya, biz de buradan konuşmaya devam ederiz ve edeceğiz de. Yapmayın gözünüzü seveyim, gelin, şu vatandaşın işine ve önerimize bu sefer “evet” deyin ama evet demek için yani 6 kişi var.

İlgili Makaleler