Gündem

Nafaka ile ilgili flaş karar: İstisnalar hariç kaldırılıyor! Nafaka nedir? Nafaka türleri nelerdir?

Türkiye’de vatandaşlar arasında tartışma konusu olan nafaka ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, AK Parti genel merkez yönetimi ve Meclis grup yönetiminin katıldığı toplantı ile nafaka ile ilgili yeni kararlar alındı Buna göre, ömür boyu nafaka uygulamasına, bazı istisnalar hariç olmak üzere son verilecek.

Boşanan veya boşanma arifesinde olan çiftleri etkileyecek önemli bir gelişme yaşandı. AK Parti genel merkez yönetimi ve Meclis grup yönetiminin katıldığı toplantıda nafaka ile ilgili önemli kararlar alındı. Türkiye’den Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, toplantıda alınan kararlar ile beraber, ömür boyu nafaka uygulamasına, bazı istisnalar hariç olmak üzere son verilecek.

Nafaka ile ilgili alınan Diğer kararlar:

Nafaka bağlanması için evlilik süresi, kadının yaşı, gelir durumu, çocuk olup olmadığı, tarafların kusur oranı gibi ölçütler dikkate alınacak.

Nafaka evli kalınan süre ile sınırlandırılacak. Üst sınır 6 yıl olacak. Ancak bu süre iki senenin altında olmayacak.

Nafakanın üst sınırı hakim takdirine bırakılacak.

Kadının yaşı, çalışamayacak durumda olması gibi şartlar söz konusu ise nafakada süre sınırı olmayacak. Bu durumdaki kadınlar ömür boyu nafaka alabilecek.

Evliliği sebebiyle işinden ayrılmak zorunda kalan ve bir daha o işine dönmesi mümkün olmayan kadınların nafakası da süresiz olacak.

Polis eşliğinde çocuk teslimi son bulacak. Bu konu Aile Bakanlığının sorumluluğuna verilecek. Çocuk teslimi pedagog eşliğinde yapılacak. İhtiyaç halinde kolluk kuvvetleri devreye girecek.

İcra ile çocuk teslimi işlemleri sırasında anne ya da baba her seferinde bin lira civarında masraf ödüyor. Bu sebeple çocuk merkezleri oluşturulacak. Teslim işlemleri bu merkezlerden yapılacak.

Nafaka nedir?

İştirak nafakası

İştirak nafakası, velayeti kendisine verilmeyen eş tarafından ödenmek üzere, ergin olmayan çocuk lehine herhangi bir talep olmaksızın da hakim tarafından hükmedilebilen nafaka türüdür. Bu nafaka türünde eşlerin kusur durumunun hiçbir önemi yoktur. Bu nafaka türündeki amaç; ergin olmayan çocuğun yetiştirilmesi, sağlık, barınma, eğitim vs. giderlerine velayet kendisine verilmeyen eşin mali gücü oranında katılmasını sağlamaktır.

Tedbir nafakası

Türk Medeni Kanunu’nun 169. Maddesi’nde yer alan boşanma veya ayrılık davası açılınca hâkim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re’sen alır hükmü gereğince tedbir nafakasına hükmedilebilir.

Yoksulluk nafakası

Yoksulluk nafakası, eşlerle ilgili boşanmanın mali sonuçlarından bir tanesidir. Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek tarafa boşanma sebeplerinde ağır kusurlu olmamak üzere geçimi için diğer eş tarafından mali gücü oranında nafaka verilmesine hükmedilebilir. Yoksulluk nafakası mevcut düzenlemeye göre süresiz olarak verilmektedir.

İlgili Makaleler