Gündem

Neden Herkese Corona Virüsü Testi Yapılmıyor? Bakan Koca Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüsü hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında 'Neden herkese corona virüsü testi yapılmıyor?' sorusuna yanıt verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca corona virüsü ile mücadele kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında “Evimize sağlık ekibi geldi bize test yaptı” iddiaları için değerlendirmelerde bulundu. Bakan Koca konu hakkındaki açıklamalarında “Biz rastgele test yapmıyoruz” ifadelerini kullandı. Bakan Koca bunu doğru olmadığını ifade ederek bin kadar gönüllü diş hekiminin de sahada koronavirüs taramasına katıldığını ifade etti. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli değerlendirmelerde bulundu.

Buna göre Ahmet Hakan’ın soruları ve Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle oldu:

-Rastgele test modeline mi geçildi?

Herkese test yaklaşımını Singapur, İsrail, Güney Kore gibi ülkeler uyguladı. Biz böyle bir yöntemi benimsemiyoruz. Bizim yöntemimiz şu: Müracaat eden, bulgusu olan kişiyi tespit ettiğimiz anda o kişinin temaslılarını tarıyoruz, hatta temaslıların temaslılarını da tarıyoruz. Yani noktasal bir yaklaşımla test yapıyoruz. Bununla daha iyi sonuç alırız.”

– Peki “herkese test” modeli neden benimsenmiyor?

“Herkese test yaptığınızda negatif çıkanlar, büyük bir rahatlık duygusu içine giriyorlar. Oysa bu kişilerin üç gün sonra pozitif çıkma ihtimali var. Bu durum da bulaşıcılığın yayılmasını arttırabilir. Biz şunu söylüyoruz: Herkes kendisini pozitif gibi görmeli. Ona göre önlem almalı.”

– Peki temaslılar, temaslıların temaslıları nasıl taranıyor?

“Şu anda İstanbul’da dolaşan ekip sayısı 1300’e çıktı. Her ekipte üç kişilik uzman var. Araçları var… Türkiye genelindeki uzman sayısı ise 5600… İddia ediyorum, bu büyüklükte güçlü bir tarama, dünyanın hiçbir yerinde yok. Halk sağlığı uzmanları, bunu örnek vaka olarak incelemeliler.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler