Ekonomi

Normalleşme Kapsamında Kişi Başına Aylık 1.103 Lira Destek Ödenecek ! Başvurular Başladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından işverenlere işçi başına 1103 TL prim desteği verileceği belirtildi. İşverenler çalışanları için bu destekten yaralanabilecek. Bu destek ödemeleri için başvurular bugün başladı.

Corona virüsü salgını boyunca kısa çalışma uygulamasına giden işverenler için 12 milyarlık bir normalleşme paketi daha açıklandı. Bu doğrultuda normalleşme faaliyetlerine yeniden başlayan işverenlere her işçi için 1103 lira destek ödemesi yapılacak ve bu destek ödemesi için başvurular bugün başladı.

SGK, 1 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe giren düzenleme için uygulamaya koyacağı ödemelerin başvuru ekranını bugün açıyor ve işverenler başvurularını bugün yapabilecek. Bu doğrultuda Ağustos ayında da çalışan sigortalılar için SGK prim belgeleri 1 – 26 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. Kısa çalışma programı sona erdiği aydan itibaren 3 aylık prim desteği devreye girecek. Prim desteği olarak belirtilen tutar işveren tarafından SGK’ya ödenecek tüm primlerden mahsup edilecek.

DESTEK ÖDEMELERİN KRİTERLERİ

Her bir ay için verilecek olan destek için bazı kriterler olmaktadır. Bu kapsamda verilecek olan desteğin kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar için, aylık ortalama gün sayısını, ücretsiz izin kapsamında nakdi ücret desteğinden faydalananlar için de ödenen aylık ortalama gün sayısını geçmemesi gerekiyor. Ayrıca bu destek için çok kritik bir şart bulunuyor. İşçilerin izinli olduğu dönem kapsamında çalıştırıldıkları tespit edilirse, verilen ödemeler geri alınacak. Aynı zamanda gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanacak.

BAŞVURU DETAYLARI

Başvuru yapacak olan işverenler ise SGK’nın web sayfası üzerinden e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/ Teşviklerden Faydalanacak Sigortalı Tanımlama ekranına girecekler. Burada 7252 4447 Sayılı Kanun Geçici 26. Maddesi Desteği menüsünden başvuru tamamlanacak.

İlgili Makaleler