Gündem

Norveç Covid-19 Tedbirlerini Gevşetiyor! Okullar Eğitime Devam Edecek

Bütün dünyayı esir alan corona virüsü (Covid-19) kontrol altına aldıklarını ve daha fazla yayılma beklenmediğini belirten Norveç, bir ay ara verdikten sonra bugün anaokullarının açılacağını paylaştı.

Norveçli yetkililer, çocukların corona virüs (Covid-19) salgınından diğer yaş gruplarına göre daha az etkilendiğini vurgulayarak, 1 ay kapalı tutulmasından sonra bugün anaokullarının açılacağını duyurdu.

Küçük çocukların aileleri bu konu hakkında tam olarak emin olmasa da Eğitim Bakanı Guri Melby, “Anaokuluna gitmek güvenli” şeklinde konuşarak alınan kararı aktardı.

İlkokulların ise önümüzdeki hafta 27 Nisan tarihi itibariyle eğitime devam edeceği belirtildi.

AİLELER BU KARARA KARŞI ÇIKTI

Norveçli aileler, alınan kararın zararlı olacağını düşündükleri için Facebook üzerinden ‘Çocuğum koronavirüs için kobay olmamalı’ adlı bir grup kurarak, durumu protesto etti. Grup tarafından hazırlanan dilekçeye 30 bin kişi imza attı.

Açıklanan verilere göre, ailelerin yüzde 24’ü çocuklarını okula göndermek istemiyor, yüzde 13’ü ise tam olarak karar verebilmiş değil. Yetkililer de bunun doğru bir karar olduğunu ve bütün tedbirlere uyulduğunu belirtiyor.

VİRÜS KONTROL ALTINA ALINDI

Norveç’te pek çok iş yerinin aktif olarak çalışmasına izin verildi ama restoranlar ve barlar hala faaliyet gösteremiyor. Spor ve kültür etkinlikleri ise 15 Haziran’a kadar gerçekleşemeyecek.

Avusturya, Danimarka ve Almanya gibi Norveç de Covid-19’a karşı alınan tedbirleri hafifletme yolunu seçen ülkeler arasına girdi. Son günlerde ise uzmanlar, vaka sayılarında gerçek bir azalma tespit edildiğini ve bu ay başında virüsün yayılmasını kontrol aldıklarını açıklamıştı.

Norveç’te Covid-19 sebebiyle 154 kişi hayatını kaybetti ve toplam vaka sayısı ise 7 bin 68 olarak kaydedildi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler