GündemKamu Haberleri

Noter işlemleri internet üzerinden yapılacak: Bugün başladı! Noter e-başvuru nasıl yapılır?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, e-Noter uygulaması lansman toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Gül, bugünden itibaren vatandaşların ‘e-Noter‘ uygulamasıyla Türkiye Noterler Birliğinin internet sayfasından 7 gün 24 saat randevu alma imkanına sahip olduğunu duyurdu.

Vatandaşların noterlik işlemleri için internet üzerinden randevu alabilmeleri ve bazı işlemlerin noterliklere gidilmeden “e-Noter” uygulaması üzerinden yapılabilmesi için hizmet bugün başladı. Bu kapsamda Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ankara’da düzenlenen e-Noter uygulaması lansman toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Bakan Gül’ün açıklamalarından satırbaşları:

Noterliklerdeki güvenli ödeme sistemi uygulamasının da sahteciliği, dolandırıcılığı önlediğini ifade eden Bakan Gül güvenli ödeme uygulaması için şöyle dedi:

“Böylece işlem tamamlandıktan sonra, ilgilisine ödeme yapılmaktadır. Bu da çok güvenli bir kurum olan noterliğe ve noterlik işlemlerine daha da güvenin artması ve vatandaşlarımızın mağdur olmasının önüne geçilmesi, sahtecilik, sahtekarlık, dolandırıcılık gibi birtakım kötü ve üzücü sonuçların yaşanmaması adına çok önemli bir uygulamadır”

Dijital kimlik doğrulama kapsamındaki çalışmalara da değinen Gül,” Bu hususta da kimlik kartlarındaki çiplerde bulunan verilerin noterliklerdeki cihazlara aktarılması çalışmalarını Türkiye Noterler Birliği noterlerimiz yine yapmaktadırlar. Bu hususta da sıfır risk ile işlemler güvenli bir şekilde sağlanacaktır” açıklamasında bulundu.

Vatandaşların noterlik işlemleri için internet üzerinden randevu alabilmeleri ve bazı işlemlerin noterliklere gidilmeden yapılabilmesi için e-Noter uygulamasının bugün hizmete alındığını bildiren Bakan Gül, “Bugün ‘e-Noter’ uygulamasıyla vatandaşlarımıza ve noterliklerimize yeni kolaylıklar getiriyoruz. Vatandaşlarımız, ‘e-Noter’ uygulamasıyla Türkiye Noterler Birliğinin internet sayfasından 7 gün 24 saat randevu alma imkanına sahip olacak. Vatandaşlarımız cep telefonu, bilgisayar üzerinden üyelik şartı aranmadan istediği noterlikten randevu alabilecektir. Böylece, vatandaşların zaman kaybetmesinin önüne geçilecektir. e-Noter uygulaması kapsamında noterliklere gitmeden ihbarname, ihtarname, çeviri gibi işlemler ‘e-İmza’ ile gerçekleştirilebilecek. Ayrıca noterliğe gidilmeden önce hangi işlem tesis edilecekse onlarla ilgili talepler, bilgiler iletecek vatandaşlar noterliğe gittiğinde hazır işlemle karşılaşacak, imzasını atarak işlemini gerçekleştirecek.” İfadelerini kullandı.

E-RANDEVU/BAŞVURU SİSTEMİ

Vatandaşlarımızın noterlik işlemlerini yaptırırken sıra beklememesi ve daha kaliteli hizmet alabilmesi için kurulmuş bu sistemde ilgili işleme ait detay bilgileri tanımlayarak E-Randevu/​Başvuru Sistemi üzerinden istediği noterliği seçebilmektedir. Seçilen noterlik işlem ön hazırlıklarını yaparak randevu saatini size bildirecektir. Randevu saatinde seçmiş olduğunuz noterliğe giderek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Bu sistemin kullanımı için vatandaşlarımız TNB E-Hizmetler üyeliği işlemini bir defaya mahsus noterliklerden yaptırabilir veya üye olmadan her seferinde kimlik bilgilerini girerek sistemi kullanabilirler. Ücretsiz olan üyelik​ işlemini en yakın noterlikten yaptırabilirsiniz.

Bu sistem 7/24 hizmet verecek şekilde yapılandırılmış olup, E-Başvuru sisteminden 3 şekilde başvuru yapabilirsiniz;

Noterlikte işlemi ıslak imza ile imzalayacak şekilde randevu almak,

Noterlikte işlemi elektronik imza ile imzalayacak şekilde randevu almak,

Noter huzuruna gelmeden işlem başvurusu yapmak.

Başvuru işlemi sonucunda sistem tarafından bir “Başvuru Numarası” üretilir ve başvuru sırasında belirttiğiniz e-posta adresine Başvuru Numaranız gönderilir. Bu yüzden yazdığınız e-posta adresinizin doğru ve sürekli kullandığınız bir adres olması önemlidir.

İlgili Makaleler