Gündem

Novartis, ABD’de 440 Hasta Üzerinde Covid-19 İlacı İçin Deney Gerçekleştirecek!

İlaç firmaları arasında öncü olan İsviçreli Novartis,corona virüs (Covid-19) salgınına karşı karşı sıtma ilacı hidroksiklorokininin işe yarayıp yaramacağına dair denemeler yapmak üzere ABD Gıda ve İlaç İdaresi ile iş birliği yapacaklarını aktardı. Novartis, ABD'de 400'ü aşkın kişi üzerinde ilaç deneyi gerçekleştirecek.

İsviçreli Novartis, ABD’de corona virüs (Covid-19) hastalığını ağır geçiren veya üçüncü fazını geçmiş 440 hasta üzerinde hidroksiklorokininin deneyi yapacağını duyurdu.

İlaç firması, ilaç deneylerinin sonuçlarını mümkün olduğunca hızlı bir şekilde raporlanarak açıklanacağını aktardı.

ABD BAŞKANI TRUMP ÖVGÜLER YAĞDIRMIŞTI

Hidroksiklorokin ilacı, sıtma hastalığına karşı kullanılıyordu ve FDA tarafından corona virüs (Covid-19) salgınına karşı kullanılmak üzere onay aldı. Fakat, Covid-19’a karşı işe yaracağına ilişkin herhangi bir bilimsel kanıt mevcut değil.

Lupus gibi başka hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç, ABD Başkanı Donald Trump’ın övgüsü sebebiyle satışını arttırmıştı.

Novartis’te ilaç geliştiricisi olarak görev yapan John Tsai, “Hidroksiklorokinin corona virüs hastalığı olan hastalar için faydalı olup olmayacağı konusundaki bilimsel soruyu cevaplamanın öneminin farkındayız” diye konuştu.

ÖNCÜ İLAÇ FİRMALARI ARAŞTIRMALARINI HIZLANDIRDI

Novartis, Roche ve Gilead Sciences gibi ilaç firmaları arasında öncü olanlar, corona virüs (Covid-19) salgınına karşı ilaç saptamak üzere başka hastalıklar için kullanılan ilaçları tekrar test ediyor. Alınan bilgilere göre, Gilead, Ebola tedavisinde kullanılan remdesivir ilacının testlerini arttırdı.

EN ETKİLİ ADIMLARDAN BİRİ Mİ?

Bir yandan da bilim insanları, Trump’ın övgüler yağdırdığı ilacın bazı yan etkileri olabileceğini de belirtiyor.

İlacın hastalarda görme kaybına ve kalp problemlerine yol açabileceği konusunda düşünceleri var. Novartis CEO’su Vas Narasimhan, bu ilacın salgın için en etkili adımlardan olabileceğini aktardı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler