Gündem

O bankada çalışan 35 bin personel işten çıkarılacak!

HSBC'nin geçici CEO'su Noel Quinn Reuters'a yaptığı açıklamada yaklaşık 35.000 kişinin işten çıkarılacağını duyurdu. Bankanın işten çıkaracağı personel sayısı, toplam çalışan sayısının yüzde 15’ine denk geliyor.

Londra merkezli olan HSBC Holdings PLC yapılanma planı kapsamında yaklaşık 35 bin personelin işten çıkaracağını bildirdi. HSBC’nin vergi öncesi karı 2019 yılında üçte bir oranında azalarak 13.35 milyar dolara geldi ve 20.03 milyar dolarlık beklentinin oldukça altında kaldı. Rakiplerinin gerisinde kalan bankanın Ceosu yeniden yapılanma kapsamında hazırladıkları planda üç yıl içinde çalışan sayısını 235 binden 200 bine düşüreceklerini söyledi. İşten çıkarılacak olan personellerin şube ayırt etmeksizin ABD ve Avrupa’daki birimleri de kapsayacağı belirtildi.

Coronavirüs müşterileri kötü etkiliyor

 

Öte yandan HSBC’nin kar oranlarında düşüş yaşamasının nedeni olarak Hong Kong’da uzun süredir devam eden protestolar ve Çin’de ortaya çıkan corona virüsü salgını işaret ediliyor. Banka tarafından yapılan açıklamada coronavirüs salgınının çalışanlarını ve müşterilerini olumsuz şekilde etkilediğini ve uzun vadede virüs salgınının banka cirolarını düşürebileceğini ve tedarik zincirlerindeki aksamalardan dolayı batık kredilerin artabileceğini ifade edildi. HCBS kârının büyük bölümünü Asya’daki operasyonlarından elde ediyordu.

Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir