Sağlık

O Besinin Sağlıklı Beslenmeye Olan Katkısı Araştırmalar Tescillendi: Günde Sadece 3 Adet Yemek Yetiyor! Alzheimer Bile…

Beslenme düzeninin ve beslenmeyi oluşturan ögelerin insan sağlığı üzerinde yadsınamayacak derecede etkisi bulunuyor. Bu kapsamda her yenilen ve içilen besin, hayatımızda büyük bir öneme sahip oluyorken; tüketilen besin türüne göre değişmekle birlikte hastalıkları ortaya çıkarmada ya da tam aksi yönde hastalıkları önlemesiyle sağlık ile doğrudan bir ilişkisi bulunuyor. Yapılan son araştırmalar ise, günlük yaşantında çok sık tüketilen bir besinin adeta mucizevi bir etkiye sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Özellikle çok hızlı yayılan kanser türlerinde inme ve felç gibi korkutucu rahatsızlıklara kadar pek çok hastalığı önlemenin yolu düzgün bir besleme programından geçiyor. Bu kapsamda yediği ve içtiği gıdalara dikkat etmesi gereken insanların tek bir besini beslenme programına ekleyerek, beyne giden kan akışını düzenlediği dünyaca ünlü bilim dergilerinden biri olan Lipids in Health and Disease tarafından onaylanmış bulunuyor.

Zeytinin Sağlıklı Beslenmeye Olan Katkısı Ortaya Çıktı

Çoğunlukla Ege ve Akdeniz Bölgesi’nden üretilip, adeta dünyaya yayılan besin türlerinden biri olan zeytin, sağlığa olan katkıları ile halihazırda tanınıyor. Son yapılan araştırmalar ile birlikte bilişsel geriliği önleyebilecek bir yapıya sahip olduğu da ortaya çıkmış olan zeytinlerin yaşlılarda hafızayı ve diğer bilişsel işlevleri iyileştirme yönünde olumları etkileri olduğu da ortaya çıkmış bulunuyor. Tekli doymamış yağlar içermesiyle sağlığa olan katkılarını artıran zeytin; genel felç, ölüm ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltıyor olmasının yanı sıra aynı zamanda zararlı LDL kolesterol seviyelerinde düşüş sağlayarak, sağlığa olan katkılarını daha da artırıyor.

Dünyaca Ünlü Lipids in Health and Disease Dergisi Onayladı

Felç riskini azalttığı tespit edilen zeytine ilişkin son bilimsel araştırma dünyaca ünlü bir dergi olan Lipids in Health and Disease dergisinde yayınlanmış bulunuyor. Mucizesini yüksek düzeyde tekli doymamış yağ asidi içermesinden alan zeytin, yapılan son araştırmaya göre, Alzheimer hastalığı riskini yüzde 40’a kadar azaltıyor. Bu nedenle uzmanların sıklıkla tüketilmesini tavsiye ettiği zeytinin olumlu etkilerinden faydalanabilmek için günde 3 ila 5 tane arasında tüketmek dahi yeterli oluyor. Öte yandan geçmişte yine Lipids in Health and Disease dergisinde yayınlanmış olan pek çok makale de zeytinin sağlığa faydalı olan besinlerin arasında yer aldığı gösteriyor.

İlgili Makaleler