Gündem

O Bölgemiz İçin Kritik Uyarı: 8.0 Şiddetinde Deprem Olabilir

Son haftalarda Akdeniz'de meydana gelen depremler hakkında uzmanlardan önemli açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalar kapsamında Prof. Dr. Şükrü Ersoy her zaman depremle ilgili tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti. Ayrıca Ersoy açıklamalarında bu kuşağın 8.0'dan büyük depremler oluşturabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy CNN Türk’e önemli açıklamalarda bulundu. Ersoy açıklamalarında Akdeniz’deki son depremler hakkında değerlendirmelerde bulunarak depremlerle ilgili tedbirlerimizi muhakkak almamız gerektiğini belirtti. Ayrıca Ersoy açıklamalarında bu kuşağın 8.0’dan büyük depremler oluşturabileceğini belirtti.

Yunanistan’ın Girit Adası’nın olduğu bölgede yaşanan deprem hareketliliği sürüyor En son 4,8 şiddetinde bir deprem oldu. Ayrıca çok sayıda da artçı deprem meydana geldi. Bölgede geçtiğimiz haftalarda 6,4 şiddetinde deprem meydana gelirken Prof. Dr. Şükrü Ersoy önemli uyarılarda bulundu.

PROF. DR. ERSOY’UN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Prof. Dr. Şükrü Ersoy’un açıklamaları şöyle oldu:

Akdeniz’deki depremlere şöyle bakmak lazım, sadece Girit Adası için düşünmek doğru değil. Burada bir alan var. Bu hat için konuşmak gerekir. Batı’da İyonya Denizi’nde başlıyor bu hat, güneyde Girit, Kerpe ve Rodos Adası oralardan Fethiye’ye doğru giden derin bir çukur var.

Ege’ye ve Anadolu’ya doğru dalan bir çukur. Hatta Rodos Adası’nın yanındaki çukur 4 bin 500 metre Akdeniz’in en derin yeri, burası bir tesadüf değil. Bir yitim zonu olduğu için.

“8,0’DAN BÜYÜK DEPREMLER OLUŞTURABİLECEK”

Burasını dünyadaki yerlere benzetmek gerekirse Japonya, Şili ve Endonezya deprem mekanizmasına benzetebiliriz. Yani dünyanın en tehlikeli yerlerine benzetebiliriz. Dolayısıyla Türkiye’yi ilgilendiren bu kuşak, 8.0‘den büyük depremler oluşturabilecek kapasiteye sahip. 365 yılı depremi 8.6 büyüklüğündeki bu depremde Hitit Adası’nın batısında gerçekleşiyor ve adayı 9 metre havaya yükseliyor. Bu saydığımız bölge özellikle Girit civarı, üçlü tehlikeli ile karşı karşıya deprem tsunami ve volkanizma bunun üçünü de aynı anda üretebilir.

Deprem Girit Adası bölgesini daha etkiler ama bizi de dolaylı yönden ciddi şekilde etkileyebilir. Fethiye’de 1957 depremi var. Bizde de çok etkisiz kalmaz. Yunan adalarını daha çok etkiler ama bu zonun Ege Denizi’ne doğru kısmında Muğla Gökova, Istanköy, İncirli gibi yerler var yakınlarımızda oralarda da deprem zonla ilgili.

TEDBİR ALMAMIZ GEREKİYOR

Bu hattaki depremlerin mekanizması birbiri ile ilintili. Depremin gelecekte olabileceğini kabul edip tedbirlerimizi ona göre hazırlamamız gerekir.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler