Gündem

O ilde 15 günlük salgın yasağı getirildi!

Corona virüsü salgınının devam etmesi nedeniyle bazı illerde tedbir kararları alınıyor. Bu kapsamda Denizli’de 15 gün süreyle açık havada yapılacak tüm etkinlikler yasaklandı. Valilik tarafından yapılan açıklama ile yasak kararı duyuruldu.

Tüm dünyada etkilerini sürdüren corona virüsüne karşı Türkiye’de il bazında tedbir kararları alınıyor. Bu kapsamda Denizli’de açık hava toplantısı, yürüyüş, toplu karşılama ve uğurlama, konvoy oluşturma, basın açıklaması, çelenk sunma, oturma eylemi, stant açma, protesto eylemi, imza toplama, bildiri, broşür dağıtma ve bunun gibi eylem ve etkinlikler 15 gün süreyle yasaklandı.

Sözlü ve fiziksel olayların meydana gelebileceği düşünülüyor

Denizli Valiliği tarafından yasak kararına ilişkin olarak, “Salgınının yayılmasının önlenmesi ve bu ve benzeri istenmeyen olayların önüne geçilebilmesi, tesis olunan huzur ortamı ile milli güvenlik ve kamu düzeninin bozulmaması, Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, karşıt görüşlü gruplar arasında gerginliklerin yaşanabileceği, şiddet içerikli sokak eylemlerinin meydana gelebileceği, katılımcı şahıslar ile diğer vatandaşlarımız arasında sözlü ve fiziksel olayların meydana gelebileceği düşünülmektedir” açıklaması yapıldı.

Yasak 28 Temmuz tarihinden itibaren uygulanacak

Yasağın 28 Temmuz tarihinden itibaren uygulanacağını bildiren Valilik, “İlimiz genelinde umuma açık veya kapalı yerler ile park-bahçe, mabetlerde, genel yollar ve kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile bunların eklentilerinde yapılacak olan ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesi gereğince belirtilen konuların devamı niteliğindeki her türlü eylem ve etkinliklerin Denizli il sınırları içerisinde kamu düzenini ve sağlığını tehlikeye düşürmeyen valilik ve kaymakamlıklarca açık alanlarda uygun görülenler hariç olmak üzere ilimizdeki açık alanlarda yapılması planlanan her türlü açık hava toplantısı, yürüyüş, toplu karşılama ve uğurlama, konvoy oluşturma, basın açıklaması, çelenk sunma, oturma eylemi, stant açma, protesto eylemi, imza toplama, bildiri, broşür dağıtma ve bunun gibi eylem ve etkinlikler 28/07/2020 günü itibarıyla 15 gün süreyle yasaklanmıştır.”ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler