Gündem

O ilde bayram öncesi yasak kararı! 900 TL cezası var

Türkiye’de corona virüsü vaka sayıları sıfırlanmadı. Artan vakalara karşı tedbir kararları alınmaya devam ediliyor. Bu kapsamda Adana Valiliği bayram üstü aldığı flaş kararı duyurdu. Valilikten yapılan açıklama ile il genelinde maske takmanın zorunlu olduğu, takmayanlara 900 TL ceza kesileceği bildirildi.

Çin’den dünyaya yayılan corona virüsü Türkiye’de etkili olmaya devam ediyor. Ülkemizde vaka sayısı 900’ün üzerinde seyrediyor. Bu kapsamda Adana Valiliği yeni bir karar aldı. Bayram öncesi duyurulan karara göre; il genelinde bugün saat 24.00’ten itibaren vatandaşların maske takması zorunlu hale getirildi. Maske takmayanlara ise 900 TL para cezası kesileceği bildirildi.

İşte Valilikten yapılan o açıklama:

Adana Valiliği tarafından yapılan konuya ilişkin açıklamada, “Alınan tedbirlerin salgının yayılma hızını düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri uyarınca ilimizde ek tedbir alınmıştır. Bu kapsamda bugün saat 24.00’ten itibaren vatandaşların tüm ilimiz sınırları içinde ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine karar verilmiştir. Alınan karara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince 900 lira idari para cezası verilecek olup, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır.” İfadeleri kullanıldı.

İlgili Makaleler