Ekonomi

O ilde engellilere su indirimi, ücretsiz yaz okulu, kent rehberi ve ücretsiz toplu taşıma!

İzmir Büyükşehir Belediyesi engelli vatandaşlar için yardımlarını resmi internet sayfası üzerinden duyurdu. Belediye tarafından engellilere su tüketimi indirimi, ücretsiz toplu ulaşım belediyesi, ücretsiz yaz okulu, görme engelliler kent rehberi alanlarında vatandaşlara destekler sağlanıyor. İşte destekler hakkındaki detaylar…

İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi internet sayfası üzerinden engelli vatandaşlar için verdiği destekleri açıkladı. Belediye tarafından açıklanan desteklere göre engelli bireyler için 20 m³ ‘e kadar olan su kullanımında %50 indirim uygulanacak. Ayrıca engelliler, ücretsiz toplu ulaşım belediyesi, ücretsiz yaz okulu, görme engelliler kent rehberinden de faydalanabilecekler.

Su Tüketiminde İndirim

Engelli bireyler için 20 m³ ‘e kadar olan su kullanımında %50 indirim uygulanmaktadır.
5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 14.maddesi uyarınca %40 ve üzeri engeli bulunan bireyler Engelli Su Tarifesinden yararlanır.

İndirimden yararlanabilmek için; ikamet edilen konutun aboneliğinin başvuru sahibinini üzerine kayıtlı olması gereklidir. Kayıtlı değilse öncelikle abonelik devir işlemi tamamlanmalıdır. Aboneliğin bağlı bulunduğu İzsu Genel Müdürlüğü’nün abne işleri hizmet birimine;

1) Konutun tapusu veya kiracı olunması halinde kira kontratı, (ikamet edilen adresteki abonelik indirimden yararlanır)

2) Sağlık raporu,

3) Vukuatlı nüfus örneği,

4) Adrese ait su faturası,

5) Deprem sigortası poliçesi

6) Vasisi olanlar için işlemleri yürütebileceklerine ilişkin mahkeme kararı ile başvurmaları halinde bu indirimden yararlanır.

Ayrıntılı bilgiye 293 22 06 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Ücretsiz Erişilebilir Toplu Ulaşım Hizmeti

Engelli kimlik kartı olan tüm engelli bireyler için otobüs, vapur, metro ve tramvay ulaşımı ücretsizdir.
Ulaşım hizmet noktaları, duraklar ve iskeleler engelli erişimine uygun dizayn edilmektedir.
ESHOT’un filosundaki otobüsler 2015 yılından itibaren engelli erişimine uygun hale getirilmiştir.

Ücretsiz Yaz Spor Okulları

Engelli vatandaşlarımız, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Yaz Spor Okulları’nın basketbol ve masa tenisi branşlarından, yaz dönemlerinde ise cuma günleri Celal Atik Yüzme havuzunan yararlanmaktadır.

Görme Engelliler Kent Rehberi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından yetki alanımızdaki yaklaşık 15000 önemli yer bilgisi, otobüs durak bilgileri ile günlük nöbetçi eczane bilgilerinin, mobil telefonlara kurulabilen açık kaynak kodlu ücretsiz “Loadstone GPS Programı”nda kullanılmasına yönelik hazırlanan “Görme Engelliler İçin Kent Rehberi” hizmet vermektedir.

İlgili Makaleler