Gündem

O İlimiz İçin 6,5 Şiddetinde Deprem Uyarısı Yapıldı

Erzurum, Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi, Kuzeydoğu ve Doğu Anadolu fay hatları hakkında açıklamalarda bulundu. Araştırma merkezi tarafından yapılan açıklamada Karlıova'nın deprem üretme potansiyelinin yüksek olduğu belirtilerek sismik boşlukta olan Yedisu'da ise 6 ile 6,5 büyüklüğünde deprem olabileceğine ilişkin uyarı yapıldı.

Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi tarafından Erzurum başta olmak üzere bölge illerine kurduğu 32 istasyonla yer hareketleri izleniyor. Araştırma merkezi tarafından Karlıova’da meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremin ardından dikkatler bu tarafa çekildi. Bu bölgede meydana gelen irili ufaklı depremlerin tarihini araştıran Merkez Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Çağlar Özer, Dr. Öğretim Üyesi Erdem Bayrak ve öğretim görevlisi Şükran Perk önemli değerlendirmelerde bulunarak bir de uyarı yaptı. Şükran Perk açıklamalarında Karlıova’nın deprem üretme potansiyelinin yüksek bir yer olduğunu ifade ederek bir de Yedisu ilçesine dikkat çekti.

Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Çağlar Özer ise açıklamalarının devamında depremin meydana geldiği Karlıova’nın yer bilimciler için çok önemli bir alan olduğunu belirtti ve depremin meydana geldiği bölgenin alt tarafında bulunan ‘arap plakası’ sürekli kuzey yönüne hareket halinde olduğunu vurguladı.

“FAY ZONU YİNE KARLIOVA’DAN BAŞLIYOR”

Açıklamalarında “Rusya’nın olduğu bölgede Avrasya plakası var. O da sürekli güney yönlü harekete maruz bırakıyor.” ifadelerini kullanan Çağlar Özer şöyle devam etti:

“Tabiri caizse oradaki Anadolu bloku sıkışmış durumda. Doğu Anadolu’nun topoğrafik olarak yüksek olmasının sebebi jeolojik dönemlerde geçirdiği bu sıkışmadır. Fay plakalarının sürekli hareketli olduğu Karlıova, Kuzey Anadolu fay zonu ile Doğu Anadolu fay zonunun birleştiği bir bölge. Bölgede ayrıca birçok minimal fay segmenti var. Türkiye’nin iki büyük tektonik unsurunu birleştiği nokta. Kuzey Anadolu fay zonu 1500 kilometre Karlıova’dan başlayıp İstanbul’u geçerek devam ediyor. Doğu Anadolu fay zonu yine Karlıova’dan başlıyor, 500 kilometre uzunluğunda Hatay’a kadar devam ediyor.”

Dr. Öğretim Üyesi Ender Bayrak ise bu depremler hakkında açıklamalarda bulundu ve Karlıova’da depremin yaşandığı alanın hemen kuzeybatısında Yedisu segmenti olarak bilinen faya dikkat çekti. Ender Bayrak bu fayın şu anki ana sokuş olduğu faydan biraz daha büyük olduğuna vurgu yaparak burasının sismik boşluk diye tabir edilen alana denk geldiğini belirtti.

6,5 ŞİDDETİNDE DEPREM UYARISI

Bu konu hakkında Ender Bayrak “O bölgede bir deprem olursa büyüklüğü 6 ile 6,5 arasında olabilir. Bölgede böyle bir tehlike var. O bölgedeki köylerdeki ve yapıları hızlıca elden geçirmek gereklidir” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Makaleler