Gündem

O İlimiz İçin 7,4 Şiddetinde Deprem Uyarısı !

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Naci Görür, Malatya'da meydana gelen 3.9 büyüklüğündeki depremin ardından çok önemli açıklamalarda bulundu. Görür açıklamalarında depremin Malatya Fayı üzerinde olduğunu belirterek DAF ile ilgili olmadığını bu fayın uzun zamandır enerji biriktirdiğini vurguladı.

AFAD, Malatya’nın Hekimhan ilçesinde saat 08:33’te 3.9 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini duyurdu. Depremin 6.99 kilometre derinliğinde olduğu aktarılırken yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür önemli deprem hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Naci Görür sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında 7,4 şiddetinde deprem uyarısı yaptı.

Konu ile ilgili olarak Naci Görür açıklamalarında Malatya fayının 7,4 şiddetine kadar varabilecek deprem üretebileceğini vurguladı.

YAPILAN AÇIKLAMA

Naci Görür’ün sosyal medyadan yaptığı açıklama şöyle oldu:

“Arkadaşlar, bu sabah Malatya, Yeşilpınar/Hekimhan’da olan 3,8’lik küçük deprem Malatya Fayı üzerinde oldu, DAF ile ilgili değil. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor. Sevgiler.

Arkadaşlar, bazı izleyicilerim Malatya Fayı hakkında bilgi istiyorlar. Bu fay son zamanlarda Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Taylan Sancar vd tarafından ayrıntılı olarak çalışılmaktadır.

2018 J Seismol. Yayınlarına göre Malatya Fayı 7.4 büyüklüğüne varabilecek deprem üretebilecek kapasitededir.

Bu hesaplamayı yazarlar bu fayın son 10 bin sene içerisinde üretmiş olduğu 4 deprem verisine dayanarak yapmışlardır.

İlgili Makaleler