Gündem

O İlimiz İçin Çok Kritik Karar ! Sokağa Çıkma Kısıtlaması Başladı

Çanakkele'de de corona virüsü tedbirleri kapsamında kritik bir karar alındı. Bu karar doğrultusunda 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik hastalıkları olanlara yönelik sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında corona virüsü salgını kapsamında çok önemli bir karar alındı. Bu karar kapsamında 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI GELDİ

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında alınan kararlara ilişkin bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İçişleri Bakanlığının 12.08.2020 tarih ve E.13102 sayılı Genelgesi gereği; 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamaları ile ilgili olarak yeniden yapılan değerlendirmeler sonucunda; 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın (hastane/muayene randevusu olanlar hariç) 08:00-10:00 ve 16:30-19:30 saat aralığında toplu taşıma araçlarını kullanmalarının yasaklanmasına, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın, kendi mahallelerine en yakın semt pazarı, market ve alışveriş merkezlerini kullanmaları, alışverişlerini kalabalığın yoğunlaşmadığı sabah 10.00-12.00 saatleri arasında yapmalarına, 65 yaş de üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın; düğün, nikâh, nişan, gelin alma, sünnet, cenaze, taziye vb. etkinliklere (1.derece yakınlar hariç )katılmasının yasaklanmasına karar verildi”

Bunun yanı sıra alınan karar kapsamında köy ve sokak düğünleri de en geç 23.30’da bitirilerek, süresinin azami 2 saat olarak belirlendiği belirtilerek evleneceklerin İl Umumi Hıfzıssıhha Kuruluna düğün yapılacağına dair bildirimde bulunurken, kolluk kuvvetleri tarafından alınan taahhütnamede mutlaka saat aralığının belirtilmesi gerektiği ifade edildi.

İlgili Makaleler