Gündem

O İlimiz İçin Kritik Karar: Kısıtlama Başladı

Muğla'da, 31 Ekim 2020 tarihine kadar meydana gelebilecek orman yangınlarının önlenmesi amacıyla yeni kısıtlama kararı alındı. Bu doğrultuda belirlenen erler dışındaki tüm alanlarda mangal, semaver ve ateş yakılması yasaklandı.

Muğla’da mangal, semaver ve ateş yakılacak alanların sınırlandırıldığı açıklandı ve bu açıklamada İçişleri Bakanlığının “Ormanlık Alanlar ve Civarında Ateş Yakılmaması” konulu genelgesi çerçevesinde düzenlenen “Muğla İli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu” toplantısı Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında gerçekleştirildiği vurgulandı. Vali Tavlı bir açıklama yaptı ve yüzölçümünün yaklaşık yüzde 68’ini ormanların oluşturduğunu belirtti. Vali Tavlı, bölgenin orman varlığı açısından oldukça zengin olduğunu, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakabilme sorumluluğu gereğince orman varlığının korunmasının oldukça önemli olduğunu belirtti.

VATANDAŞLARA UYARI

Bunun yanı sıra Orhan Tavlı açıklamalarının devamında artan hava sıcaklıklarıyla orman yangınlarının oluşma riskinin oldukça yüksek olduğunu belirtti ve bu konuda vatandaşların duyarlı ve dikkatli olmaları konusunda uyarı yaptı.

Ormanlık alanların 4 kilometre civarında yer alan ve yakınlığı sebebiyle orman yangınlarına neden olabilecek (özel mülkiyete konu araziler de dahil) yerler için mangal, semaver ve ateş yakılabilecek ve yasak olan yerlerin il ve ilçelerin Orman Yangınlarıyla Mücadele Komisyonlarınca belirlendiği ifade edildi. Bunun yanı sıra 31 Ekim 2020 tarihine kadar meydana gelebilecek orman yangınlarının önlenmesi amacıyla il genelinde mangal, semaver ve ateş yakılabilecek mesire alanları, tabiat parkları ve günübirlik kullanım alanları kamuoyu ile paylaşıldı.

KULLANIM ALANLARI

Kullanım alanları ise şöyle oldu:

– Fethiye ilçesi (Aksazlar Koyu C Tipi Mesire Yeri, Büyük Samanlık Koyu C Tipi Mesire Yeri, Küçük Samanlık Koyu C Tipi Mesire Yeri, Kuleli Koyu C Tipi Mesire Yeri, Oluklu C Tipi Mesire Yeri ve Katrancı Tabiat Parkı)

– Datça ilçesi (Hızırşah Mahallesi Pirenlik C Tipi Mesire Yeri),

– Dalaman ilçesi (Kapıkargın (Kükürt) C Tipi Mesire Yeri, Sarsala Koyu, Kille Koyu ve Kayacık Sahili),

– Köyceğiz ilçesi (Kazancı Mesire Yeri, Kulakhacılar Mesire Yeri, Değirmenbaşı Mesire Yeri ve Yuvarlakçay Mesire Yeri),

– Ortaca ilçesi (Yerbelen (GünlükPark) C Tipi Mesire Yeri, Dalyan Uzunbent C Tipi Mesire Yeri ve Sarıgerme Belediye Piknik Alanı),

– Kavaklıdere ilçesi (Döşemetepe Mesire Yeri, Menteşe Mesire Yeri, Gökçukur Mesire Yeri ve Yerküpe Mesire Yeri),

– Seydikemer ilçesi (Boğalar, Yayla Esenköy, Gerişburnu, Demirler ve Yakabağ mesire yerleri)

– Milas ilçesi (Alatepe Mesire Alanı)- Menteşe ilçesi (Yılanlı Yörük Ormanı Mesire Yeri)

– Marmaris ilçesi (Çubucak Orman Kampı) Belirlenen bu alanlar dışındaki tüm alanlarda mangal, semaver ve ateş yakılması yasaklandığı duyuruldu.

– Avcı ve çobanların ateş yakması yasak

İlgili Makaleler