Gündem

O İlimiz İçin Telaşlandıran Haber! 7-8 Büyüklüğünde Deprem Yaşanabilir

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından toplanılan Muğla Deprem Çalıştayı'na ilişkin sonuçların bulunduğu bildirge paylaşıldı. Deprem çalıştayında, Türkiye'nin depremde en çok ölümün yaşandığı ülkeler arasında 3. olduğu ve son on yılda meydana gelen (5.5 ve üzeri büyüklükteki) deprem sayısı açısından ise 6. sırada olduğu kaydedildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla Deprem Çalıştayına ait sonuçların bulunduğu bildirgede, deprem riskinin ne kadar yüksek olduğu vurgulandı. Bildirgede, Muğla’da yıkıcı depremlere yol açabilecek fayların olduğu ve bunlar yüzünden 7 ile 8 büyüklüğünde depremlerin meydana gelebileceği açıklandı.

Çalıştayda görüşülen konuların sonuçların bulunduğu bildirgede, Türkiye’nin depremler açısından oldukça riskli bir ülke olduğu ancak bunun için yeterli hazırlık yapılmadığı aktarıldı.

MUĞLA’DA DEPREM TEHLİKESİ YARATAN 5 ANA FAY SİSTEMİ VAR

Çalıştayın sonuç bildirgesi ise şu şekilde:

“Türkiye metrekareye düşen deprem tehlikesi açısından dünyada 17. sırada, depremlerde meydana gelen can kaybı açısından 3. sırada. Son on yılda meydana gelen (5.5 ve üzeri büyüklükteki) deprem sayısı açısından ise 6. sırada. Muğla’da da deprem tehlikesini oluşturan başlıca beş ana fay sistemi var. Bunlar, Fethiye-Burdur fayı, Gökova fayı, Muğla-Yatağan fayı, Milas fayı ve Fethiye’de deniz açıklarında bulunun Helenik dalma-batma zonudur. Bu faylar aktiftir ve son 10 bin yılda yıkıcı deprem üreten faylar olarak kayıtlara geçmiştir.”

7-8 ŞİDDETİNDE DEPREMLER YAŞANABİLİR

“Mekanizmaları ve üretebilecekleri deprem büyüklükleri açısından ele alındığında faylar 7-8 büyüklüğünde depremler üretebilir. Aktif fayların doğru tanımlanabilmesi için, fayların kaç yıl arayla yıkıcı deprem ürettiği, en son ne zaman kırıldığı, bu depremlerde ne kadar kaymanın meydana geldiği gibi ilave bilgilerin elde edilmesi gerekmektedir.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler