Gündem

O İlimizde 65 Yaş ve Üstü Vatandaşlar İçin Kısıtlama Getirildi

Corona virüsü tedbirleri kapsamında bir ilimizden daha kısıtlama haberi geldi. Bu doğrultuda İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlarla 65 yaş ve üstü vatandaşların düğün, nişan, sünnet ve mevlit gibi toplu etkinliklere katılmaları yasaklandı.

Van’da Covid-19 vakalarında artış yaşanması ile birlikte yeni kısıtlama kararları alındı. Bu kapsamda İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlarla 65 yaş ve üstü vatandaşların düğün, nişan, sünnet ve mevlit gibi toplu etkinliklere katılmaları yasaklandı.

Konu ile ilgili olarak Van Valiliği tarafından bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada alınan kararlar gereği il genelinde 65 yaş ve üstü vatandaşların düğün, nişan, sünnet ve mevlit gibi toplu törenlere katılmasının yasaklandığı belirtildi.

YAPILAN AÇIKLAMA

Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“65 yaş ve üzeri olanların sabah saat 07.30- 10.00 ile akşam saat 16.30- 19.00 arası şehir içinde, mahalle ve ilçeler arası toplu taşıma yapan araçlara (belediye ve halk otobüsü, minibüs) binmesi yasaklanmıştır. Kısıtlamalara uymayanlar hakkında hem idari hem de adli işlem yapılacaktır. Ayrıca ilimiz genelinde yapılan muayenede Covid-19 testi pozitif olup, klinik bulgusu olmadığı için evde tedavisi devam eden hastaların ikametlerinin dışına çıkması yasaklanmıştır. Sağlık, kolluk ve denetim ekiplerince yapılan kontrollerde hastanın evden ayrıldığı veya ev içinde kendini izole etmediği tespit edilmesi halinde, ilgili kişi hakkında adli ve idarî işlem yapılacaktır. Risk devam ediyor. Hap birlikte kurallara sıkı sıkıya uyarak Covid-19’la mücadelede başarıya ulaşacağız. Maske-Sosyal mesafe-Hijyene dikkat edelim.”

İlgili Makaleler