Gündem

O İlimizde 7 Şiddetinde Deprem Olacak ! Kritik Açıklama Yapıldı

Prof. Dr. Hasan Sözbilir yaptığı açıklamalarında Tuzla fayının kuzey ve orta bölümlerinde uzun zamandır bir kırılma meydana gelmediğini belirtti. Ayrıca Sözbilir açıklamalarında uzun süredir deprem üretmediğini ve bunun da depremin yaklaştığı anlamına geldiğini vurguladı.

DEÜ ve Afyon Kocatepe Üniversitesi iş birliğinde iki yıldır devam eden TÜBİTAK projesi kapsamında İzmir’i en çok etkileyen fayların jeolojik geçmişi araştırılıyor. Konu kapsamında Urla ilçesindeki Yağcılar fayının ardından Menderes’teki Tuzla fayında hendek açan deprem uzmanları kritik bir açıklama yaptı. Uzmanlar fayın gelecekte 7’ye varan büyüklükte bir deprem üretebileceğini belirtti.

İZMİR’İN EN BÜYÜK FAYI

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir yaptığı açıklamalarında Tuzla fayının İzmir’in en büyük fayı olduğunu belirtti ve açıklamalarına şöyle devam etti:

7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

“Bu fay olası bir depremde İzmir’i etkileyecek en büyük faylardan biri ve 7 büyüklüğüne kadar deprem üretme potansiyeli var. Yaklaşık 50 kilometre uzunluğa sahip. Doğanbey’den başlayıp Gaziemir, Konak ve Bornova’ya kadar uzanıyor. Çalışma mekanizması da kuzey Anadolu fayı gibi olan bu fayın etki alanı ve oluşturacağı deprem büyüklüğü diğerlerinden farklı olabilir. 50- 60 metre fayzon genişliği var. Hem 50 kilometre uzunluğa sahip hem genişliği fazla. Bu tür fayların üzerini yapılaşmaya kapatmak gerekir mi, gerekmez mi bu soruların yanıtını arıyoruz. Bunu bilmek için de fayın geçmişini bilmek gerekiyor.

DEPREM YAKLAŞIYOR

Bu fay hangi yıllarda, kaç adet deprem üretmiş, en son ürettiği depremden sonra ne kadar zaman geçti, bunu araştırıyoruz. Tuzla fayının bu kolunda yaptığımız çalışmalarda uzun süredir deprem üretmediği ortaya çıkıyor. Örnekleme yapıp analiz sonuçlarına göre yaş ile ilgili verileri elde edeceğiz. Uzun bir süredir bu kol deprem üretmemiş. Bu da depremin yaklaştığı anlamına gelir”

İlgili Makaleler