Gündem

O İlimizde Alarm Verildi ! İl Pandemi Kurulu Duyurdu: Bayramda Hepsi Yasaklandı

Rize'de corona virüsü vaka sayıları son zamanlarda 220'ye kadar çıktı. Bunun ardından İl Pandemi Kurulu tarafından çok önemli bir karar alındı. Bu doğrultuda bayrama özel tedbirler alındı.

İl genelinde kurban eti kavurma ve toplu yeme geleneği ile bayramlaşmaların yasaklandığı İl Pandemi Kurulu tarafından duyuruldu. Rize’de corona virüsü vaka sayılarının son günlerde arttığı belirtildi. Son zamanlarda son günlerde düğün ve yaş günü kutlamalarında, tedbirlere uyulmaması nedeniyle vaka sayıları 220’ye ulaştı. İl genelinde il genelinde testi pozitif çıkan ve klinik hiçbir şikayeti ya da belirtisi olmayanlar boş öğrenci yurtlarında gözetim altında tutulduğu gibi İl Pandemi Kurulu tarafından vaka artışları nedeniyle Kurban Bayramı için özel tedbirler alındı.

GETİRİLEN YASAKLAR

Rize Valisi Kemal önemli açıklamalarda bulundu ve bazı tedbirleri uygulamaya koyduklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Kurban Bayramı’nda yöremize özgü bir gelenek olan toplu kavurma yemeyi bu bayram yapmayacağız, toplu bayramlaşma geleneğini de kaldıracağız. Bu bayramda da çok daha dikkatli davranacağız, konulan kurallara harfiyen uyarak hastalığın yayılmasının önüne geçeceğiz. Kontrollü sosyal hayata, normalleşmeye geçişi tam olarak rayına koyduk diyemiyoruz. Rize’de de bunu söyleyemiyoruz çünkü vaka sayılarında artış var. Hatta son günlerde bize endişelendiren artışlar yaşanıyor. Rize’de vaka sayıları 220’ye ulaştı. Bugüne kadar il genelinde 500 küsur vaka görüldü. 390 küsuru şifa ile taburcu oldu. Şu anda da hastanelerimizde 220’ye yakın kişi yatıyor. Yoğun bakımda 5 hasta var, bunlardan ikisi entübe durumunda. Diğer hastalarımızın genel sağlık durumları iyi. Ama yine de bu sayılar ve son dönemlerdeki artışlar bizi endişelendiriyor.

DAHA FAZLA DİKKAT

Hala riskin geçmediğini, salgın riskinin devam ettiğini, vakaların görüldüğünü ve kontrollü sosyal hayat noktasında çok dikkatli olmamız gerektiğini ilgililer her platformda vurguluyorlar. Bir jandarmanın, polisin, sağlıkçının yerine kendinizi koyun, akşama kadar bir mücadele veriyorsunuz eve gittiğinizde öğreniyorlar ki bir plajda insanlar köpük partisi yapıyor, herhangi bir organizasyonda insanlar kol kola horon oynuyor, düşünün ki moraliniz nasıl bozulur. Vatandaşlara büyük görev düşüyor. Maske, sosyal mesafe ve hijyen konusunda çok daha fazla özen ve çok daha fazla dikkat istiyoruz.

Korona ile ilgili alınan önlemleri benimsemiş değiller, düğünlere, cenaze merasimlerine gidiliyor, maske konusunda gerekli hassasiyet gösterilmiyor. Şimdi önümüz bayram, vakaların daha da artmasından korkuyorum.

BU BAYRAM YASAKLAR VAR

Bu bayramda da virüsün yayılmaması için bayramlaşma geleneklerimizi yerine getirmeyeceğiz. Vakaların yeniden artışa geçtiğini öğreniyoruz. Bayramlaşalım derken hasta olmayalım.”

İlgili Makaleler