Ekonomi

O İlimizde Çoban Aranıyor: 10 Bin Lira Maaş Verilecek

Siirt'te tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandandaşların açıklamaları dikkat çekti. Vatandaşlar çalıştıracak çoban bulamadıklarını dile getirdiler. Ayrıca vatandaşlar çobanlara 10 bin lira maaş verildiği bilgisini de paylaştı.

Siirt’te tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların açıklamaları dikkat çekti. Bilindiği gibi tarım ve hayvancılıkla uğraşanların en büyük sorunlarından biri de personel bulmadır. Vatandaşların açıklamaları da tamda bu yönde oldu. Sürüsü olan bir vatandaş çalıştıracak çoban bulamadıklarını ifade etti. Ayrıca çobanlara 10 bin lira maaş verildiği bilgisini de paylaştı.

Corona virüsü salgını kapsamında binlerce kişi iş arıyor. Böyle bir dönemde Siirt’te köylerde tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar hayvanlarını yaylalarda otlatacak çoban bulamadıklarını çobana 10 bin lira maaş vereceklerini belirttiler.

KENDİLERİ ÇOBANLIK YAPIYOR

Sürü sahibi Hekim Gezen çobanlığın zahmetli bir iş olduğunu bundan dolayı çalışacak çoban bulamadıklarını belirtti. Ayrıca Gezen açıklamalarında 6 ay boyunca hayvanları yaylada otlatacak vatandaş bulamadıkları için geçici çözüm olarak kendileri çobanlık yapmaya başladıklarını vurguladı.

1000 TANE HAYVANI VAR

Ayrıca Gezen çobanlık mesleğini birçok kişinin tercih etmediğini belirterek  yazın sıcaklar olduğunda yaylaya çıktıklarını, peynir ve süt ürettiklerini ve yaklaşık 1000 tane hayvanları olduğunu belirtti.

“10 BİN TL VERİYORUZ GELEN YOK”

Bununla birlikte Hekim Gezen “Çoban tutuyoruz 10 bin TL veriyoruz gelen yok. O kadar zor bir meslek ki kimse gelmiyor. Gelen bir hafta kalıyor gidiyor o kadar zor bir meslek olduğu için. Herkes yapamıyor bu işi. Çok zor bir iş, bir meslek olsaydı bu işi bende yapmazdım. Başka çaremiz yok yani” dedi.

İlgili Makaleler