Gündem

O ilimizde esnaflar Covid-19’a karşı mücadele için 10 gün iş yerlerini açmayacak!

Türkiye’de corona virüsü vaka sayılarında son günlerde artışlar meydana geldi. Vatandaşlar arasında “Yasaklar geri mi gelecek?” tartışmaları yapılırken, Şırnak'ın Cizre ilçesinde esnaf, Covid-19’a karşı mücadele için 10 gün iş yerlerini açmamaya karar verdi.

Türkiye’de bugün yapılan 42 bin 032 test sonucunda bin 592 vaka tespit edildi. Vaka sayısının tekrar binin üzerine çıkması üzerine vatandaşlar, “Yasaklar geri mi gelecek? Tartışmaları yapıyorlar. Şanlıurfa Cizre’de ise bölgede artan corona virüsü vakaları nedeniyle esnaflar aralarında anlaşarak bir karar aldılar.

Sosyal medyada toplanan esnaf, ilçede corona virüsü vakalarının yayılmasını önlemek için iş yerlerini 10 gün açmama karar aldı. Bugün başlatılan uygulama sayesinde pek çok işletmenin kapalı olduğu görüldü.

Gönüllü olarak evden çıkmıyorlar

Konu ile ilgili konuşan Dağkapı Mahallesi Muhtarı Cafer Ebret, “Corona virüsün ilçemizde yayılmaması için esnafımız 10 gün boyunca iş yerlerini kapatma kararı aldı. Vatandaşlarımız da gönüllü olarak evden çıkmama kararı aldı” ifadelerini kullandı.

Kahve işletmecisi Fettah Cıvıldak ise, “Cizre halkı olarak bu kararı verdik. İnsanlarımızın sağlık ve sıhhati için dükkanlarımızı gönüllü olarak 10 gün kapatmalıyız. Koronavirüsün yayılmaması için kapatmalıyız. Başka kimse acı çekmesin. Herkesi gönüllü olarak dükkanlarını kapatmaları için davet ediyorum” açıklamasını yaptı.

İlgili Makaleler