Gündem

O İlimizde Maske Takma Zorunluluğu Olan Yerlerin Kapsamı Genişledi

Corona virüsü tedbirleri o ilimizde genişletildi. Buna göre corona virüsü tehdidine karşı plajlarda maske takma zorunluluğu getirildi.

Valilik binasında Vali Esengül Civelek başkanlığında gerçekleştirilen İl Pandemi Kurulu Toplantısında kontrollü normalleşme süreci ele alındı. Bu toplantıda önemli kararlar alındı. Çay bahçeleri, dernek lokalleri, kahvehane, kıraathane, lokanta, restoran, kafe gibi iş yerleri saat 22.00’ye kadar açık kalacak, buralarda yeme içme dışında maske kullanımı sürdürülecek.

ORTAK KULLANIM GAZETE, DERGİ BULUNMAYACAK

Bununla birlikte masalarda sadece karşılıklı oturma düzeni sağlanacak, açık alanlar da dahil işletmenin tamamı sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenleneceği gibi işletmelerde ortak kullanım amacıyla dergi veya gazete bulunmayacak.

Market, bakkal gibi işletmeler ise hijyen tedbirlerini almak kaydıyla faaliyetlerini saat 23.00’e kadar sürdürebilecek.

MASKE ZORUNLU OLDU

Plajlar için de yeni önlemler alındı. Buna göre şezlonglar arası 1,5 m mesafe olacak. Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi Kovid-19 belirtisi olanlar ve hastalarla temasta bulunduğu belirlenenler, plaj gibi yüzme alanları, park, bahçe ve rekreasyon yerlerini kullanamayacak. Yüzme dışındaki etkinliklerde plaj alanlarında maske takılması esas olacak.

Bununla birlikte plajlarda şezlong ve şemsiyeler arasında en az 1,5 metre mesafe bulunacak, 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde plajların kullanılması planlanacak.

İlgili Makaleler