Gündem

O İsim Açıkladı; Fahiş Kira Artışlarının Sorumluları Belli Oldu! Dört Bakanlık Devrede; Kira Artışı Denetlemeleri Başlıyor!

Sözleşmede aksi belirtilmediği sürece Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan kira artış oranı bedelince artış yapılması öngörülen konut ve işyerleri için kiralar özellikle son dönemlerde fahiş bir şekilde artırılmaya başlandı. Konuyla ilgili bakanlıklar devreye girerken, bu artışın nedenini Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç açıkladı.

Kiracı olanların en ağır gider kalemini oluşturmaya başlamış olan kiralar, fahiş fiyat artışları ile gündemdeki yerini bu ay da korumayı başardı. Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, kiracıların şikayetlerinin arttığını belirten açıklamalarda bulundu.

Kiracılar Şikayete Başladı

Kira artışların yaşanan fahiş artışlar, son zamanlarda Bakanlar Kurulu’nun da dikkatini çekmiş ve söz konusu artışlar ile ilgili dört bakanlığın önderliğinde bir komisyon kurulmuştu. Komisyon kira artış oranında artış yapan ev sahiplerinin tespiti ile ilgili harekete geçerken; Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) fahiş artışlar ile ilgili şikayetlerin arttığını belirten Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, kiracıların mağdur edildiğini belirten açıklamalarda bulundu. Kiracıların ev sahipleri ve emlakçılar konusunda şikayetlerinin arttığına dikkat çeken Başdenetçi Şeref Malkoç, yaşanan artışı “fırsatçılık” kelimesi ile özetledi. Ardından açıklamalarına devam eden Şeref Malkoç’un dikkat çektiği noktalar kira artışlarındaki sorumluları da ortaya koydu.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kira Artışlarındaki Sorumluyu Açıkladı

Bir süredir vatandaşın adeta cebini yakmaya başlamış olan kiralar ile ilgili açıklamalar gerçekleştiren Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, serbest piyasanın sınırlarını çizdi. Konuyla ilgili; “Serbest piyasa demek herkesin kafasına göre kira, daire fiyatını belirlediği bir piyasa değildir” ifadelerini kullanan Başdenetçi Şeref Malkoç, emlakçıların konuyla ilgili denetlenmesi gerektiğini belirtti. Şeref Malkoç, konuyla ilgili açıklamalarında; “Emlakçılar arasında çeteleşmeler, gruplaşmalar oluşmuş. Bu suçtur. Emlakçı odaları var, mutlaka müdahale etmesi gerekir. Emlak odalarının mensuplarını eğitmesi gerekir, bunlarla ilgili çalışmalar yapması, bilgilendirmesi gerekir ve denetlemesi gerekir” ifadeleri yer aldı. Ev alıcılarını da bir konu da uyaran Malkoç, tapudaki satış bedelleri ile fiili satış bedelleri arasında çok fark bulunduğunu vurguladı. Vergi kaybı açısından da bu farkın önemli bir durum olduğuna dikkat çeken Malkoç, denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini önerdi.

İlgili Makaleler