Gündem

O işlem artık e-Devlet üzerinden yapılabilecek!

Her geçen gün özellikleri gelişen e-Devlet yeni bir hizmet vermeye başladı. E-Devlete eklenen yeni özellik sayesinde vatandaşlar dernek üyeliğinden istifa edebilecek.

Türkiye’de teknolojiye ulaşım kolaylaştıkça, kamu ile ilgili işlemler de e-Devlet üzerinden halledebilir hale geliyor. Her geçen gün yeni bir özellik duyuran e-Devlet yeni bir özellikle vatandaş karşısında çıktı. E-Devlete eklenen yeni özellik sayesinde vatandaşlar dernek üyeliğinden istifa edebilecek.

Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü konuyla ilgili sosyal medya paylaşımında, “Dernek Üyeliği Sorgulama ve Sonlandırma Hizmeti e-Devlet Kapısı üzerinden kullanıma açılmıştır.” İfadelerini kullandı.

Uygulama hakkındaki açıklamalarda vatandaşların siyasi partiler ve sendikalarda olduğu gibi e-Devlet üzerinden dernek üyeliğinden istifa edebilmesine imkan sağlandığına değinildi.

45 gün içinde bildirilmesi gerekiyor

Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Dernekler Kanunu’nda bulunan değişiklerle üyelik yaptıranlar ve üyeliklerini sona erdiren kişilerin bilgilerinin en geç 45 gün içerisinde il – ilçe sivil toplumla ilişkiler birimine bildirilmesi gerektiğini ifade etti.

Şimdiye kadar e-Devlet üzerinden dernek üyeliğini sorgulayan 1 milyon 89 bin 199 kişi bulunuyor.

Hangi işlemler yapılıyor?

Dernek üyeliği Sorgulama ve Sonlandırma ekranı üzerinden şu işlemler yapılıyor:

Dernek kurucu üyelik bilgileri

Dernek organ üyelik bilgileri

Dernek üyelik bilgileri sorgulanabildiği gibi üyelikten istifa işlemleri yapılabilmektedir.

İlgili Makaleler