EkonomiGündem

O Kişiler İçin Asgari Ücret 2 Bin 501 Lira Oldu ! Çalışma Bakanlığı Duyurdu

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada o işçiler için asgari ücretin 2 bin 501 lira olduğu ifade edildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden Türkiye Geneli çalışanlar için ve kapıcılık mesleği görevini icra edenler için asgari ücret hesaplamalarını yayınladı. Buna göre o işçiler için asgari ücret 2 bin 501 lira oldu.

ASGARİ ÜCRET 2 BİN 501 LİRA OLDU

Asgari ücret hakkında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çalışma Genel Müdürlüğü / Sendika Üyeliği ve İstatistik Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan asgari ücretin net hesaplamasına göre 2020 yılında Türkiye genelinde çalışanların 2 bin 324,71 lira aldıkları açıklanırken kapıcılık görevinde çalışanlar için asgari ücret maaşı 2020 yılında 2 bin 501,55 lira olduğu görüldü.

Bakanlığın sayfasından yapılan açıklamada kapıcılık görevini gerçekleştiren çalışanların maaşında damga vergisi alınmadığı açıklandı.

Bakanlık damga vergisi için yaptığı açıklamada “Kapıcılar, 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23. maddesi gereğince Gelir Vergisinden, 488 sayılı Damga Vergisi Kanununun (2) Sayılı Tablonun lV. bölümünün (34) numaralı fıkrası gereğince Damga Vergisinden muaf tutulmaktadır.”

Asgari Ücret 2 Bin 501 Lira Oldu
Asgari Ücret 2 Bin 501 Lira Oldu
AÇILAMANIN DEVAMI

Tüm bunların yanı sıra Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“28/01/2004 tarih ve 5083 Sayılı Türkiye Cumhuriyetinin Para Birimi Hakkında Kanunun 2. maddesi uyarınca; Türk Lirası değerlerin yeni Türk Lirasına dönüşüm işlemlerinin ve Yeni Türk Lirası cinsinden yapılan işlemlerin sonuçlarında ve ödeme aşamalarında yarım Kuruş ve üzerindeki değerler bir Yeni Kuruşa tamamlanır; yarım Yeni Kuruşun altındaki değerler dikkate alınmamıştır.

Gelir Vergisi Hesaplamasında; 193 Sayılı G. V. Kanununun 32 maddesi uyarınca işçinin, bekar ve çocuksuz olduğu ve sadece kendisi dikkate alınarak, Asgari Geçim İndirimi uygulanmıştır.

Net ele geçen asgari ücrete ( 220,73 ) TL asgari geçim indirimi ilave edilmiştir.

5510 sayılı Kanunun 81. maddesinin (ı) bendine göre, bentde belirtilen şartları sağlayan işverenlere, SGK primi işveren payında 5 puanlık indirim öngörüldüğünden hesaplamalar buna göre yapılmıştır. Gerekli şartları sağlamayan işverenler için, SGK primi işveren payı %20,5’dir. 6385 sayılı kanunun 9. maddesiyle yapılan düzenleme ile 01.09.2013 tarihinde itibaren geçerli olmak üzere 5510 sayılı kanunun 81.maddesi “Kısa vadeli sigorta kolları prim oranı, sigortalının prime esas kazancının %2’sidir.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir