Gündem

O meslek yılda 3 milyon TL kazandırıyor! Girişimcinin 400 metrekarelik alandaki başarısı ilham oldu!

Girişimci ve kendi iş kolunu oluşturabilmek için farklı deneyimde bulunan vatandaştan ilginç bir hamle geldi. 400 metrekarelik alanda sadece mantar üreticiliği yapan Bursalı bir çiftçi 100 ton mantarın üretimini sadece kendi tesisinde sağlıyor. Bu üretimden yılda 3 milyon TL kazanıyor. Girişimciyi duyanlar ve çiftliğini görenler hayrete düşüyor.

Günümüzde farklı ve parlak fikre sahip olanlar klasik iş kollarından daha çok kazanç sağlayabiliyor. Hem ülke  ekonomisine katkı sunarken hem de yıllık kazancını arttıran bir projeye imza atan Bursalı Mustafa İyiTürk 35 yıllık kültür mantarı üretimi deneyimini aktardı.

YILDA 3 MİLYON TL SATIYOR!

Doğada kendiliğinden var olabilen dağ tepelerinde ve ormanın belirli bölgelerine dağınık halde toplanabilen mantarlar için özel bir alan oluşturdu. 400 metrekarelik alanı kendisi özel bir mekanizma ile kaplayarak yılda 10 tona kadar mantar üretebilme başarısını sergiledi ve bunu Bursa’nın Pınarcık köyünde kendi başına başarabildi. Üretmiş olduğu mantarları köy esnafına, pazara, manava ve Bursa’daki büyük marketlere satışını gerçekleştiriyor. Üretimini sağladığı mantarların kilosunu 30 liradan satarak yılda 3 milyon TL kazanıyor.

KÖYÜNDEKİ TESİSTE ÜRETİM YAPIYOR!

Büyük bir başarı ve girişimcilik hikayesinin arka planında yer alan İyiTürk 35 yıldır bu mesleği icra ettiğini ifade etti. “Köyümde kurduğum 400 metrekarelik alanda kültür mantarı yetiştiriciliği yapıyorum” dediği sözlerin devamında oluşturduğu tesis için şu bilgileri de verdi: “Üretebilmek adına 23 derecelik ısıda özel bir alan oluşturduk. Nem oranı ise 85 ile 95 arasında olgunlaşan mantarları toplayarak bu alanda ortalama 8 ile 10 ton arasında mantar üretimi gerçekleştiriyoruz. Yıllık bazda bu oran küçük bir alanda 100 tona kadar ulaşıyor” dedi.

Mantarın önemine, vücut sağlığındaki etkisine değindikten sonra ürünlerin toptan fiyatının 30 TL olduğunu ifade etti. Bu durum yalnızca kendisinin başarısı değildi. Etrafındakilerin de desteği çoktu. Pınarcık köyünün dernek başkanı bu konuda tebriklerini sunarak başarılarının devamını diledi.

İlgili Makaleler