Ekonomi

O ödeneği alanlar dikkat! Geç emekli olacaksınız!

Türkiye’de corona virüsü sebebiyle ekonomik mağduriyetlerin önlenmesi için hükumet destek paketlerini devreye soktu. Bu kapsamda corona virüsü sebebiyle mağdur olan çalışan ve iş yeri sahibi için kısa çalışma ödeneği verilmeye başlandı. Ancak o ödemelerden faydalananların 2 ay daha geç emekli olacağı iddia ediliyor.

Corona virüsü salgını nedeniyle çalışanlara verilen kısa çalışma ödeneğinden pek çok vatandaş yararlandı. İŞKUR tarafından yapılan ödemeler hakkında ise yeni bir detay ortaya çıktı. SGK Uzmanı Oğuz Aslım, 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneğinden faydalanan çalışanların 2 ay daha geç emekli olacağını iddia etti.

Prim kaybı 40 güne tekabül eder

Sözcü’ye açıklama yapan SGK Uzmanı Oğuz Aslım, “İŞKUR şirketlerden kısa çalışma ödeneği başvurusu aldığında çalışma süresinin ne kadar olacağını sorar. Başvuruda bulunan şirketlerde çalışma olmayacaksa şirket çalışanlarına ücretsiz izin desteği verilir. 45 saat olarak kabul edilen haftalık çalışma süresinin üçte 1 veya üçte 2 çalışma saati olup olmayacağını belirlenir. Örneğin, diyelim şirkette 3 te 1 saat çalışma gerçekleştirilecekse, 30 gün olan bir ayda işçinin maaşının 10 gününü şirket, kalan 20 gününü de İŞKUR öder. İşçinin sigorta primi ise bu süreçte, şirket tarafından 10 gün olarak maaş aldığı günler için yatırılır. Yani üç ay boyunca kısa çalışma ödeneğine hak kazanan işçinin, emekli olması 2 ay geç olur. Üç aylık süreçte işçinin sigorta prim kaybı 40 günlük süreye tekabül eder. Ayrıca bu 40 günlük sürecin ileriye dönük borçlanma durumu da olmaz.” İfadelerini kullandı.

İşçiler kısa çalışma ödeneğinden nasıl faydalanabiliyorlar?

İşçinin Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanabilmesi İçin;

İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması,

Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması (Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması),

İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması,
gerekmektedir.

Prim ödeme şartını sağlamadığı için kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanların daha önce çeşitli nedenlerle kesilmiş (yeni işe başlama vs.) son işsizlik ödeneği hak sahipliğinden varsa kalan süre kısa çalışma süresini geçmemek üzere kısa çalışma ödeneği olarak ödenir.

İlgili Makaleler