Gündem

O Şehirde Vakalar Hızla Artıyor: Ambulans Yetiştiremeyiz

Normalleşme süreci kapsamında vakaların en hızlı arttığı illerden biri de Konya oldu. Bu doğrultuda Konya Tabip Odası Başkanı Eyüp Çetin bir açıklama yaptı ve vaka artışının bu hızla devam etmesi durumunda 112 sağlık çalışanlarının vakalara yetişemeyeceğini belirtti.

Konya Tabip Odası Başkanı Eyüp Çetin corona virüsü salgını hakkında açıklamalarda bulundu. Eyüp Çetin açıklamalarında normalleşme sürecinin ardından kentteki corona virüsü vaka sayıları artışına ilişkin çok çarpıcı tespitlerde ve uyarılarda bulundu. Bunun yanı sıra Çetin açıklamalarında “Bayramda yaşanan görüntülerin etkisini 1 hafta sonra görmeye başlayacağız. Kentte vaka artışı bu hızla devam ederse 112 sağlık çalışanları vakalara yetişemez.” ifadelerini kullandı.

SAĞLIKÇILAR VAKALARA YETİŞEMEZ

Dr. Eyüp Çetin açıklamalarının devamında kurallara uyulmadığı takdirde vakaların her geçen gün artacağını dile getirerek şöyle devam etti:

“Kentimizde corona virüs vaka sayıları son günlerde ciddi bir artış eğiliminde. Kurban Bayramı’nın etkilerini de bu hafta sonu itibariyle görmeye başlayacağız. Eğer vaka sayıları bu hızla yükselmeye devam ederse 112 sağlık çalışanları vakalara yetişemez”

Konu ile ilgili olarak Çetin vaka artışlarından dolayı birçok sağlık çalışanının endişe duyduğunu belirterek Konya’daki sağlık çalışanlarının gerçekten çok yorulduğunu vurguladı.

“BÖYLE MÜCADELE EDEMEYİZ”

Konya Tabip Odası Başkanı Eyüp Çetin açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Konya’daki sağlık çalışanlarımız ve hekimlerimiz gerçekten çok yoruldu. Hastalığa yakalanan çok arkadaşımız var. Her vatandaş gibi doktorlar olarak bizler de endişeliyiz. Geçen gün bir pazara gittim. Satıcının da alıcının da maskesi çenesinin altında. Denetimlerin bir gün değil, her gün yapılması gerekir. Cezai yaptırımların olması lazım. Korona ile böyle mücadele edemeyiz.

“DOKTOR AÇIĞI YOK”

Konya’daki sağlık çalışanlarımız ve heÖzellikle enfeksiyon, göğüs hastalıkları ve dahiliye doktorları emekliye ayrıldı. İstifa ve emekliliğe ayrılmak ilk 3 ay yasaklanmıştı. Bu yasak kalkınca, insanlar haklarını kullanmaya başladı. Ortopedi doktorlarından korona vakasına bakanlar, nöbet tutanlar var. Buna rağmen şu an Konya’da bir doktor açığı yok.

SINIR GETİRİLMELİ

Konya’daki sağlık çalışanlarımızEmin olunabilir ki, maske kişiyi hastalığa karşı yüzde yüz koruyor. Konya’da hala düğünler, asker uğurlamaları ve diğer toplu organizasyonlar yapılıyor. Bu gibi toplu alanlarda insanların sosyal mesafe kuralına uyabilmesi mümkün gözükmüyor. Bugün için yasaklar durmuş olabilir ama bunlara da bir sınırın getirilmesi gerekir.”

İlgili Makaleler