Gündem

O Şehirden Kötü Haber Geldi ! 18 Bin Kişi Karantinada

Çin'de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan corona virüsü ülkemizde de etkisini gösteriyor. Son zamanlarda corona virüsü vaka sayısı düşmeye başladı ancak bir ilimizden kötü haber geldi. Vali yaptığı açıklamalarında 18 bin kişinin karantinada olduğunu belirtti.

Gaziantep’te, Vali Davut Gül basın toplantısı düzenledi ve önemli açıklamalarda bulunarak salgının önlenmesi ve vaka sayılarının azalması için vatandaşın kendisini disipline etmesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca Vali Gül açıklamalarında insanları bu konuda duyarlı olmaya davet etti.

Vali Gül sosyal medyada kontrollü sosyal hayatın 2 yıl sürebileceğine dair sosyal medya paylaşımı ile gündeme gelmişti.

MEKANİZMA OLUŞTURULACAK

Vali Davut Gül, kentte salgının önlenmesine yönelik çalışmalar kapsamında 444 ile başlayan yeni bir hat kurulacağını ifade ederek hastanın sağlık kuruluşuna ulaşımının ve takibinin bu sistem ile kolaylaşacağını vurguladı. Buna ilişkin Vali Gül şöyle devam etti:

Normal sağlık hizmeti dışında ambulans dışında şoförlü araç kiralayacağız. Bu aracın yapacağı; hasta olan ya da risk taşıyan kişinin toplu taşıma aracını kullanmasını önlemek. Araç ile hasta veya riski kişi hastaneye gelecekse bu araçla alınıp, tekrar evine bırakılacak. Bu mekanizmayı oluşturacağız”

18 BİN KİŞİ KARANTİNADA

Gaziantep Valisi Davut Gül açıklamalarının devamında pandemi sürecinde 9 bin kişinin corona virüsü tedavisi görerek sağlığına kavuştuğunu vurguladı. Ayrıca Vali Gül 18 bin kişinin de karantinada olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Günlük ortalama 1500 test yapıyoruz. İstenirse bu sayıyı artırabiliriz. Karantinada olan insanlarımızı da yakından takip ediyor, ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Karantina kuralını ihlal eden kişilere 3 bin 150 lira idari para cezası yazıyoruz. İkinci kez ihlalde bulunanı alıp yurda yerleştiriyor ve hakkında da suç duyurusunda bulunuyoruz. Bugüne kadar 9 bin civarında iyileşen hastamız oldu. Sayıların düşmesi lazım ve makul seviyeye gelmesi lazım”

İlgili Makaleler