Gündem

O Şehirden Kötü Haber Geldi ! Günlük 5 Vaka Çıkarken Artık Günlük 100 Vaka Çıkıyor

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız yaptığı açıklamalarında Kayseri'de günlük 5 vaka çıkarken şimdilerde günlük 100 vaka çıktığını belirtti. Orhan Yıldız açıklamalarında bu durumda ikinci pikin kapıda olduğunu belirtti.

ERÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız corona virüsü salgını hakkında Kayseri’ye ilişkin bir açıklama yaptı. Orhan Yıldız açıklamalarında il genelinde günlük vaka sayılarının 5’e kadar düştüğünü ancak şimdilerde günlük 100 vaka çıktığını belirtti.

Prof. Dr. Yıldız, pik olma ihtimalini belirtti ve açıklamalarında “İlk pik döneminin yaşandığı Nisan ayını hatırlayacak olursak o dönemde biz büyük bir endişe taşıyorduk. Vaka sayıları artacak, hastane kapasiteleri zorlanacak, yoğun bakımlar dolacak endişesi ile ciddi bir tehdit ile karşı karşıya olduğumuzu söylüyorduk. Bu dönem Mayıs ayında azaldı. Kayseri’deki günlük vaka sayıları 5’e kadar inmişti. Bu durum gereksiz bir rahatlamaya neden oldu” ifadelerini kullandı.

GÜNLÜK 5 VAKA VARKEN ARTIK 100 VAKA VAR

Açıklamalarında “Tedbirlerin azaltılmaması gerektiğini vurgulamamıza rağmen tedbirler gevşetildi. Yaz aylarının da getirdiği rehavetle Kayseri’de günlük 5 olan vaka sayısı şimdi 100’ü geçti. Bu durum ikinci pikin kapıda olduğunu gösteriyor. Tekrar sil baştan olaya yeniden başlayacağımızı gösteriyor. Bizim arzu ve isteğimiz hastalık nedeniyle kapasitelerin zorlanmamasıdır. Büyük bir tehdit karşımızda duruyor” ifadelerini kullanan Orhan Yıldız şöyle devam etti:

“14 GÜN SONRA CİDDİ HASTA SAYILARI”

“Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı’na oranla çok sıkıntılı geçecek görünüyor; çünkü kurban kesiminde insanların çok fazla önlem almayacağını söylemek şimdiden mümkün. Ne maske, ne sosyal mesafe, ne de hijyen kurallarına uyulmayacağını düşünüyorum. Kurban kesim alanlarının çok sıkı şekilde kontrol edilmesi gerekiyor. Kapalı kurban kesim alanlarında insan yoğunluğu azaltılmalıdır. Kurban kesimlerinde randevu zamanı uzun tutulmalıdır. Herkesin kesilen kurbanın başında toplanması büyük hata olur. Kurallara riayet edilmez ise Kurban Bayramı’ndan 14 gün sonra çok ciddi hasta sayıları ile karşılaşabiliriz”

İlgili Makaleler