Gündem

O ülkede corona virüsü yüzünden bir günde 349 kişi öldü!

Çin’de ortaya çıkan corona virüsün en çok etkilediği ülkerin başını İtalya çekiyor. Ülkede virüs yüzünden son 24 saatte 349 kişi öldü. Sokağa çıkmayan halk evlerine tedirgin bekleyişlerini sürdürüyor.

Dünyaya yayılan corona virüs’ten en çok etkilenen ülkelerden biri İtalya oldu. Tedbir almakta geç kalan ülkede can kaybı 349 kişi artarak 2 bin 158’e çıktı ve vaka sayısı 27 bin 980 oldu. Avrupa’da toplam vaka sayısı 50 bini bulurken, virüs yüzünden ölenlerin sayısı ise 1932’ye yükseldi. Bütün Avrupa virüs ile savaşırken Karadağ’da virüs yayılmadı. Karadağ Başbakan Yardımcısı Milutin Simovic tarafından yapılan açıklamada gerekli tedbirlerin alındığı bildirildi.

KARADAĞ’DA ALINAN TEDBİRLER

Karadağ Başbakan Yardımcısı Milutin Simovic, ülkede gerekli tedbirlerinin alınacağını söyledi. Virüs’ten korunma kapsamında alınan karar ile mağazalar 50 kişi, pazar ile alışveriş merkezlerinin 100 kişi sınırlanacak.
Ülkede yabancı uyruklu vatandaşların girişlerine izin verilmeyecek, otel, kafe ve restoran gibi hizmet veren işletmeler kapatılacak.

FRANSA’DA TREN SEFERLERİ AZALTILDI

Fransa’da, corona virüsten hayatını kaybedenlerin 91 ve vaka sayısının 4 bin 511’e ulaştı.
Alınan önlemler kapsamında Ulaştırma Bakanı Elisabeth Borne de şehirler arası tren seferlerinin azaltılacağını söyledi.

İSPANYA’DA VİRÜS YÜZÜNDEN ÖLENLERİN SAYISINDA ARTIŞ

İspanya’da, son rakamlara göre ölü sayısı 291, vaka sayısı 7 bin 798’i buldu.
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in eşi Begona Gomez’de de corona virüs testinin pozitif çıktı.
Olağanüstü halden dolayı ülke genelinde sadece eczane, market, berber, kuru temizleme dükkanları açık tutulurken, işe gitme ve köpek gezdirme dışında serbest dolaşıma sınırlama uygulanıyor.

ALMANYA’DA YENİDEN KONTROLLERE BAŞLANACAK!

Almanya’nın, yeni tip corona virüs (Covid 19) salgını sebebiyle yarından itibaren Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg ve Danimarka sınırlarında yeniden kontrollere başlayacağı belirtildi. Almanya’da ölü sayısı 11’e, vaka sayısı ise 4 bin 558’e yükseldi.
Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, virüsün hem Almanya’da hem de komşu ülkelerde hızlı ve agresif şekilde yayıldığını söyledi.
Bu olayı ciddiye aldıklarını ve buna karşı önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Seehofer, “Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg ve Danimarka sınırlarında geçici olarak yeniden kontroller yapılmasına karar verdik” dedi.

AVUSTURYA’DA YENİ KARARLAR ALINIYOR

Avusturya Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre, ülkede virüslü sayısı yaklaşık 200 yeni vaka ile 800’e çıktı. Ayrıca virüs nedenli ikinci ölüm de gerçekleşti. Öte yandan, koronavirüsün yayılmasını önlemek ve yayılma hızını azaltmak için hükümet yeni kararlar almayı sürdürüyor.
Başbakan Sebastian Kurz, virüse ilişkin son durumu ve alınan yeni kararları, mecliste yaptığı konuşmada kamuoyuyla paylaştı. Kurz, yeni önlemler kapsamında bütün toplantıların iptal edildiğini bildirerek, salı gününden itibaren bütün restoranların kapatılacağını, böylelikle büyük marketlerin gıda rezervlerinin korunmuş olacağını aktardı.
Zorunlu olunmadığı müddetçe dışarı çıkma konusunda vatandaşların daha bilinçli hareket etmesini isteyen Kurz, sağlık ve gıda sektöründe çalışanların yanı sıra ertelenmesi mümkün olmayan iş yerlerinde çalışanların dışında mümkün olduğu kadar kimsenin dışarı çıkmamasının tavsiye edildiğini aktardı. Kurz, virüs nedeniyle ekonominin zarar görmemesi ve işsizlik oranının artmaması için 4 milyar euro bütçe ayrıldığını da duyurdu.

SIRBİSTAN’DA OLAĞANÜSTÜ HAL

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, yeni tip corona virüs (Covid-19) nedeniyle ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini söyledi.
Vucic, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleşen acil durum toplantısının ardından, vaka sayısının 48’e ulaştığı ülkede alınan Covid-19 tedbirlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Sırbistan’ın bugünden itibaren zaferle çıkması gereken bir savaşa girdiğini ifade eden Vucic, “Bu, yaşlılarımız için de verdiğimiz bir mücadele. Onlar bize bugün yaşadığımız ülkeyi verdi” dedi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir