Gündem

O Ülkede İkinci Dalga Geldi ! Kırmızı Bölge İlan Edildi: Yasaklar Geliyor

Fransa'da corona virüsü vaka sayıları hızla yükseldi. Vakaların artması üzerine başkent Paris ve Marsilya'nın da bulunduğu Bouches-du-Rhone bölgesi virüs nedeniyle kırmızı bölge ilan edildi.

Fransa’da corona virüsü salgınında ikinci dalga paniği yaşanıyor. Fransa hükümeti, Paris ve Bouches-du-Rhone’u, enfeksiyon riskinin yüksek olduğu kırmızı bölgeler ilan eden kararı onayladı. Bu doğrultuda karar çeşitli yetkiler veriyor. Bu bağlamda yerel otoritelere insan ve araç sirkülasyonunu sınırlama, toplu taşıma ve hava ulaşımını kısıtlama, kamu binalarını ve virüs bulaşma riskinin yüksek olduğu mağazaları kapatma yetkisi veriliyor.

KIRMIZI VEYA YEŞİL BÖLGE

Fransa’daki bu hamle son iki hafta içinda yaşanan corona virüsü vakalarının artmasından dolayı yapıldı. virüsün bölge içindeki yayılma hızı, hastanelerin doluluk oranı ve sağlık kuruluşlarının test yapma kapasitesi gibi kriterler üzerinden Fransa’da bölgelerin hangi kategoride yer alacağı değerlendiriliyor.

Konu ile ilgili olarak ya şartların daha serbest olduğu ‘yeşil bölge’ ilan ediliyor, ya da ‘kırmızı bölge’ ilan edilerek kısıtlamalara kısmen devam ediliyor.

Fransa Avrupa’da salgından en çok etkilenen ülkelerden birisidir. Ülkede şimdiye kadar 30 bin 263 kişi hayatını kaybederken toplam vaka sayısı da 230 bini geçti.

İlgili Makaleler