Genel

O Ülkede İkinci Dalga Telaşı! Covid-19 Vakaları İki Katına Çıktı

Corona virüs (Covid-19) salgınından en çok hasar alan ülkelerin başında gelen İran'da son zamanlarda yakalanan başarı, önlemlerin gevşetilmesi nedeniyle yerini artan vakalara bıraktı. Bundan 5 gün önce yalnız 802 yeni Covid-19 vakası tespit edilirken, bugün 1680 yeni vaka saptandı. Halk, Sağlık Bakanlığı tarafından uyarıldı.

Avrupa ülkelerinde ve ABD’de Covid-19 salgını dolayısıyla alınan tedbirler gevşetilirken, İran’da da son zamanlarda yakalanan başarı yerine artan yeni vakalar konuşulmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı sözcüsü Kianuş Cihanpur, Covid-19’un insandan insana bulaşma hızının tekrar arttığını ve bu yüzden sosyal mesafe kurallarına göre hareket edilmesi gerektiğini duyurdu.

SON 24 SAAT İÇİNDE 1680 YENİ VAKA

Covid-19 salgınından en çok etkilenen İran’da, son 24 saat içinde saptanan vaka sayısı, bundan beş gün önceye kadar 802 vakaya düşmüştü. Fakat bugün 1680 yeni Covid-19 vakası kayıtlara geçti, yani geçtiğimiz dört gün için vaka sayısı 2 katına kadar çıktı. 1680 yeni Covid-19 vakası, 11 Nisan’dan beri İran’da kayıtlara geçen en yüksek vaka sayısı olduğu bildirildi.

TOPLUMUN BİR KESİMİ TAVIR DEĞİŞTİRDİ

İran’da mücadele kapsamında alınan önlemlerin gevşetilmesi ve aynı zamanda camilerin ibadete açılması sonucunda meydana gelen vaka artışı, yetkilileri oldukça endişelendirdi. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Cihanpur bugün düzenlediği basın toplantısında, “Son üç ila dört gündür, ciddi bir artış eğilimine tanık oluyoruz. Toplumun bir kesiminin özellikle son iki haftada, görünüşe göre tavır değiştirdiği göz önünde bulundurulduğunda, bu yükseliş bir davranışımızdan kaynaklanıyor” şeklinde sözlerini dile getirdi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler