Ekonomi

Ödemeler 1 Ay İçinde Hesaplara Yatacak ! 1.460 Lira Ödeme

Engelli olduğu için, yaşı veya hastalığı nedeniyle başkasının bakımına muhtaç olan kişilerin bakımını üstlenenlere devlet tarafından maaş ödemesi yapılıyor. Bu ödemeler ise her ay 1.43 lira olarak hesaplara yatırılıyor.

Evde hastası ve ağır engelli raporu olan herkes evde bakım parası almak için başvuru yapabilir. Halihazırda bu paraları alan kişilerin hesaplarına 1460 lira ödeme yapılıyor. Başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyen, tek başına ihtiyaçlarını (beslenme, giyinme, tuvalet, merdiven inip çıkabilme gibi) gideremeyenlere bakanlar başvurularını yaparak devletten bakım maaşı alabiliyorlar.

Konu ile ilgili olarak engelli olduğu için yaşı veya hastalığı nedeniyle başkasının bakımına muhtaç olan kişilerin bakımını üstlenenlere de devlet her ay maaş ödemesi yapıyor ve 2019 yılında 517 bin 511 kişi için toplam 7 milyar 988 milyon 803 bin lira evde bakım maaşı ödemesi yapıldı. Devlet tarafından sağlanan bakım maaşı alacak olanların engeli veya yaşlı kişinin akrabası olması gerekiyor. Akrabası bulunmaması durumunda da yasal vasisi olması gerekiyor.

Devletten Maaş Ödeme Desteği
Devletten Maaş Ödeme Desteği

DEVLETTEN 1460 LİRA DESTEK

Devletten evde bakım maaşı alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartların başında da gelir yer alırken maaşı alabilmek için parayı alacak kişiyle birlikte yaşayan hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor.

Bu hesaplamaya engelli kişi de dahil ediliyor. Bu tutar 2020 yılı için kişi başı 1.402 lira ve her yıl asgari ücrete göre belirleniyor. Bir başka deyişle 4 kişilik ailenin toplam geliri 5.608 liranın altındaysa bu maaşa başvurma hakkı var.

Maaş alabilmek için sağlık kurulu tarafından düzenlenen ‘yüzde 50 ve üzerinde engelli raporu’, raporda da ‘ağır engelli’ ibaresinin yazması gerekirken muhtaçlıkta yeme, içme, tuvalet, banyo gibi ihtiyaçlarını tek başına yerine getirip getirmediğine bakılarak başvuru sonuçlandırılıyor.

Rapor almadan önce başvurular önce ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ilçe müdürlüklerine yapılacak ve başvuru 30 gün içinde sonuçlandırılacak. Süreçten sonra maaş almaya hak kazanan kişilere aylık 1460 lira ödeme yapılacak.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir