Gündem

Öğrenciler Siperlikli Maske Üretimini 24 Dakikaya İndirdi

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencileri, corona virüs ile mücadele etmede en önemli araçlardan biri olan ve sağlık çalışanlarının en çok ihtiyaç duyduğu siperlikli maskeyi 24 dakikada üretip hastanelere ücretsiz bir şekilde dağıtıyor.

Duyarlı öğrenciler, Karatay Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Halil Sevim liderliğinde, corona virüs ile mücadelede en önde olan sağlık görevlilerine destek vermek için çalışmalar yapmaya başladı.

Corona virüsün yayıldığı bu dönemde, tıbbi maske gereksinimini sağlamak amacıyla 3D yazıcıları maske yapmak için kullanmaya başlayan öğrenciler, genellikle üretim süresi 1,5-2 saat süren maskeleri en baştan tasarladı.

Her biri için 10 gram ham madde gereken maskeleri 24 dakikada kullanıma uygun bir duruma getiren öğrenciler, seri üretime geçilmiş maskeleri hastanelere dağıtıyor.

ÜRETİM SÜRESİNİ 24 DAKİKAYA İNDİRDİK

Halil Sevim, corona virüs ile mücadele kapsamında geliştirilen “3 Boyutlu Destek” projesinin kendilerine fikirler verdiğini ve sağlık görevlilerine destek olmak için bu işe giriştiklerini açıkladı.

Sevim, ilk siperlikli maskeyi 3 saatin sonunda üretebildiklerini belirttikten sonra “Biz bir tasarımcı gözüyle maskeyi inceledik ve geliştirilebilir, daha hızlı üretilebilir olduğunu fark ettik. Dolayısıyla maskeyi alıp sıfırdan tasarlama yoluna gittik. Bu sayede, tasarımı güncellediğimiz için hem üretim süresini 24 dakikaya indirmiş olduk, 24 dakikada bir maske üretecek hale geldik hem de aynı oranda ham maddeden tasarruf etmiş olduk.” diye gelişmeleri aktardı.

AYNI İŞLEVE SAHİP AMA DAHA HIZLI ÜRETİLEN MASKE

Yeni siperlikli maske tasarımlarında artık daha az miktarda ham madde kullanımı olduğunu belirten Sevim, şöyle ifade etti:

“Siperlik, sağlık çalışanlarının enfekte hastalarla doğrudan temas halindeyken, konuşan, öksüren ya da hapşıran hastaların etrafa saçtıkları partiküllerden korunma amacıyla taktıkları bir donanım. Bizler, fonksiyonel olarak bir kayıp yaşanmadan, aynı fonksiyona sahip, aynı işlevi karşılayan bir maskenin daha hızlı üretimini gerçekleştirmiş olduk. Maskede 10 gram ham madde kullanıyoruz. Üretimde şu an en önemli şey hız. Virüsün çok hızlı yayılması ve hekimlerin maskeye acil ihtiyaç duymaları dolayısıyla süre çok önem arz ediyor.”

DİĞER GÖNÜLLÜLERLE DE ÇALIŞABİLİRİZ

İstenilmesi durumunda, yeni tasarımlarını diğer gönüllülere de aktarabileceklerinin altını çizen Sevim, “Kullandığımız ham madde de kesinlikle sağlığa zararlı bir madde değil. Nişasta esaslı PLA isimli bir ham maddedir. Sağlığa bir zararı ya da yan etkisi yoktur. Hekimlerimiz gönül rahatlığıyla kullanabilir.” diye konuştu.

Sevim, 600 adet siperlikli maskeyi sağlık görevlilerine ulaştırdıklarını da ekledi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir