Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Gündem

Öğretmen Atamaları İçin Onay Çıktı; Bütçe Görüşmeleri Olumlu Geçti! 20 Bin Öğretmen Ataması Birden Gerçekleştirilecek! Branşlar…

Bir eğitim öğretim yılını daha ardında bırakan Türkiye’deki öğrenciler için yaz tatili başladı. Yaz tatilinin gelmesinin ardından 2021-2022 eğitim ve öğretim yılını değerlendiren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer hem öğretmen ataması bekleyenlere hem de öğrencilere müjde üzerine müjde verdi.

Gerçekleştirilen bütçe görüşmelerinden 20 bin öğretmen ataması için pay almayı başaran Milli Eğitim Bakanlığı’nın çalışmalarına değinen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaz okullarından bilim merkezlerine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

Bakan Özer, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılını Değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 20 bin öğretmen alımı için bütçe onayı verdiğini duyuran Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, detaylı bir açıklamada bulundu. Mahmut Özer’in açıklamaları, “2021-2022 eğitim öğretim yılını biliyorsunuz yüz yüze eğitime devam ederek kesintisiz bir şekilde tamamladık. Bunu pas geçmememiz gerekiyor, bu çok önemli bir şey. 1,5 yıl aradan sonra öğretmenlerimizle birlikte tüm paydaşlarımızla birlikte 2021-2022 eğitim öğretim yılını sağlık kurallarına uyarak ve bir gün okulumuzu eğitim öğretimde kesintiye uğratmadan sadece sınıf bazlı kapatmaya getirerek başarılı bir şekilde 17 Haziran itibarıyla tamamlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Bunu özellikle belirtmemiz lazım. Çünkü bu süreçte herkes tüm dünya ve Türkiye ilk defa okulların sadece öğrenme merkezi olmadığını öğrenmiş oldu. Yani okullar öğrencilerin psikososyal gelişimlerini akran eğitimlerini, kültür sanat gelişimlerini mekanlar olduğunu görmüş oldu. Bu çok kıymetli bir şey. Tabi bu sürecin kahramanları öğretmenlerimiz. Çok teşekkür ediyorum” ifadeleriyle başladı.

Öğrencilere ve velilere yaz okulu müjdesi de veren Bakan Mahmut Özer; “Biz devasa bir eğitim sistemine sahibiz. Eğitim sistemimizi normalleştirmeden Türkiye’yi normalleştirmemiz mümkün değildi. Bugünlere kolay bir şekilde gelemezdik. Milli Eğitim Bakanlığı bu anlamda çok büyük görev ifa etti ve başarılı bir şekilde tamamlamış oldu. Yazın da öğrencilerimizi yalnız bırakmıyoruz. 4 tane yaz kursu açıyoruz. Birincisi bilim sanat merkezinde. Bilim sanat merkezimizin özel öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmekle ilgili ilave programlar, destekler aldık. Hem akademik hem de görsel sanatlarla ilgili hem işitsel sanatlarla ilgili kendilerini geliştirecek mekanlar. Ülkemizin geleceğinin inşasının sağlayacak gençlerimizin yetiştiği okulu haricinde eğitim aldıkları yerler” diye konuştu.

Öğrencilere bilim sanat merkezlerini de müjdeleyen Bakan Özer, “Bilim sanat merkezlerimizde bu yıl ilk defa tüm öğrencilerimize açtık. 2. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilerimize. Bilim sanat merkezlerimizin olduğu tüm yerlerde ücretsiz bir şekilde bu merkezlerimiz tarafından bilim ve sanat yaz okullarına ücretsiz bir şekilde katılabilecekler. Burada bir de esneklik sağladık. İlla bulundukları yerdeki, yaşadıkları yerlerdeki değil istedikleri yerlere gittikleri zaman başvuru süreçleri de devam ediyor. Bu aynı zaman da öğretmenlerimiz için de geçerli. Öğretmenlerimiz de eğitim öğretim görevinde bulundukları okullarda gerekmiyor. İstedikleri yerde tatile gittikleri zaman başvurarak bu süreçlerde aktif olarak yer alabilirler. Esnek bir model. Şu anda başvurular devam ediyor zaten. Öğrencilerimiz de başvuruyor. Süreç devam ediyor. Ama matematik ve İngilizce başvuruları bitti. Matematikte yeni bir yaklaşım geliştirdik. Öğrencilerimizin matematik girişimlerini güçlendirmek. Özellikle matematiğin güncel yaşamdaki ne kadar önemli olduğunu sadece mühendisliğe gidecek, tıpa gidecek öğrenciler için değil tüm fertlerimiz tüm insanlarımız için matematiğin vazgeçilmez bir enstrüman sağladığını gösterebilmek ve eğitim sistemimizi buna göre dizayn edebilmek için yeni bir yaklaşım. Matematik seferberliği” açıklamalarında bulundu.

Bakan Özer, Yeni Projelerin Müjdesini Verdi

Açıklamalarında matematiğin yanı sıra İngilizce öğrenmek için de seferberlik ilan ettiklerini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Bir de İngilizce… Biliyorsunuz yabancı dille ilgili bizim ülkemizin bir sıkıntısı var. Artık bunu kırmak istiyoruz. Bunun ilgili çalışmalarımız nihayetlendi. Metodolojiyi değiştireceğiz, öğretme yaklaşımını değiştireceğiz. İnşallah bunu ilk olarak da yaz okullarında deneyeceğiz. Yaz okullarında almış olduğumuz geri beslemelerle birlikte inşallah 2022-2023 eğitim öğretim yılında bu kazanımları elde ettiğimiz bulguları eğitim sistemine dahil edeceğiz. Bunu ilk defa yapacağız. İngilizce çok iyi öğretilen okullarımız var. Şu an İngilizce ile başlıyoruz sonra Arapçayı dahil edeceğiz. Fransızca, Almanca ile ilgili yaklaşımları geliştireceğiz. Ama öncelikle büyük öğrenci kitlesinin almış olduğu İngilizce problemini halletmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Hem öğretmenlere hem de öğrencilere ücretsiz yaz okulu sağlanacağını duyuran Bakan Mahmut Özer, “Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz Türkiye’nin istediği noktasında ücretsiz bir şekilde bu yaz okullarından faydalanabilirler. Belki önümüzdeki günlerde yaz okullarıyla ilgili seçenekleri de artırabiliriz. Çünkü özellikle sporla ilgili halk eğitim merkezlerinde şu anda açılımlar yapmaya başladık. Bizim istediğimiz şey öğrencilerimizi yazın yalnız bırakmamak. Onların seçenekleri olmak ama zorunlu kılmamak. Sosyal devlet olarak o seçeneği vatandaşımızın ayağına götürmek” beyanlarında bulundu.

Ardından köy yaşam projelerinin müjdesini veren Bakan Özer; “Köy yaşam merkezleriyle ilgili projemizi başlattık. Samsun’da başlattık. Köy okullarımızı artık eğitim sistemimiz içerisinde vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Burada şöyle bir açılım yaptık. Köy ilkokulu açılabilmesiyle ilgili yönetmeliği değiştirdik ve sayısına bakmaksınız tüm Türkiye’de okullarımız açılabilecek. İkinci önceliğimiz anaokulu. Biliyorsunuz onunla ilgili de bir değişiklik yaptık. Köy okulunda 10 olan öğrenci sayısı değiştirecekler. Bu küçük adımımızla 1800 tane köy okulunda anasınıfı açtık. Yaklaşık 12 bin gencimiz, çocuğumuz köy okullarında anaokuluyla buluştu” ifadeleriyle açıklamalarını noktaladı.

İlgili Makaleler